-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јули 4, 2018

Huawei патентираше часовник со вградени слушалки

На идниот мобилен конгрес во Барселона MWC, Huawei можеби ќе го лансира новиот паметен часовник Huawei Watch 3, кој ќе има нешто посебно за...

Ова се најдобрите авиокомпании и аеродроми за 2018 година

Air Help, меѓународен сервис познат по силното залагање за обесштетување на сите патници доколку нивните летови доцнат или се откажат, секоја година ги рангира...

Научниците предупредуваат дека би можело да ги снема бананите

Научници детектирале габа која придонесува кон ширењето на т.н. панамска болест која ги напаѓа плантажите со банани ширум светот и предупредуваат дека доколку болеста...

Студенти иноватори ќе ги развиваат своите проекти со грант од Општина Гази Баба

Општина Гази Баба за прв пат стартуваше со поттикнување и развивање на иновативноста кај студентите и почна со доделување на грантови, во висина од...

Apple и понатаму ја држи позицијата највредна компанија во светот

Во текот на изминатата година технолошкиот сектор на глобално ниво забележа импресивни резултати. Токму затоа не е изненадување тоа што на првите 10 места...

Автомобилот C_Two на Хрватот Мате Римац е прогласен за еден од најбитните автомобили на...

Иако до крајот на 2018 година има уште доста време, веќе првите шест месеци донесоа големи промени на пазарот за автомобили. големите производители на...

Овие роботи косат трева на нерамен и стрмен терен

Spider Robotic Mini Slope Mower е вистински мајстор за косење трева. Сите кои имаат двор и сакаат да имаат зелен килим во дворот знаат дека...

Собрани над 16 тони електронски отпад во Скопје и околината

Преку акцијата на ЕКОН ЕЛЕКТРОН и ЕКОЦЕНТАР 97 во изминатите 2 месеца беа собрани над 16 тони отпад од електричните и електронските уреди од...

Македонски иноватори во Израел презентираа проекти за еврејското наследство

Македонски иноватори од 24 до 29 јуни имаа можност на студиски престој во Израел да се запознаат со тајната на израелското економско чудо. И покрај...

Студентка откри бактерија која „јаде“ пластика

Студентката Морган Вејг од одделот за биологија на универзитетот во Орегон, откри можно решение за еден од најгорливите проблеми на човештвото денес - огромните...

НАЈПОПУЛАРНИ