12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: јули 28, 2018

Coca-Cola ги наградува луѓето што рециклираат со 50% попуст на билети за забавни паркови

Посетителите на забавни паркови во САД знаат дека за некои атракции добиваат попуст доколку дадат лименка или пластично шише за рециклирање. Сега и во...

Поскапата нафта го поскапува туризмот

Aсоцијацијата „Глобал бизнис травел“ објави дека се очекува во 2019 година авиобилетите да поскапат и до 7%, додека цените во хотелите може да се...

Huawei го зголеми буџетот за истражување и развој на 20 милијарди долари годишно!

Кинески Huawei Technologies најави дека ќе го зголеми годишниот буџет кој го издвојува за истражување и развој на 15 до 20 милијарди евра бидејќи...

И Disney забранува употреба на пластични сламки

Walt Disney Company е последниот од низата гиганти кои се придружуваат на напорите да се заштити животната средина преку забрана запластичните сламки. Во блогот...

Хрватот Иван Мрвош произведува 15 најсложени и најскапи паметни клупи

Изумителот на првата хрватска паметна клупа, Иван Мрвош, објави дека моментално произведува 15 примероци од најсложената верзија на својата паметна клупа - Steora Urban+ „Покраj...

ВИДЕО: Samsung направи флексибилен дисплеј кој не може да се скрши

Им дојде крај на деновите кога ви паѓаа телефоните и првото нешто што се кршеше веднаш беше екранот. Од Samsung открија дека направиле панел за...

Секој проект на Feydom е иновација!

Филимена Радоњанин, дизајнерка и сопственичка на македонскиот бренд за мебел Feydom во разговорот за Иновативност вели дека сите нивни проекти во своја основа ја имаат иновацијата, почнувајќи...

НАЈПОПУЛАРНИ