27 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: јули 30, 2018

Fox ја одобри продажбата на Disney за 71 милијарди долари

Акционерите на компанијата Twenty-First Century Fox ја одобрија продажбата на отсекот за забава на компанијата Disneѕ за 71,3 милијарди долари. Со тоа во сопственост...

Белград идната недела ќе биде „најпаметниот“ град во светот

Белград идната недела ќе биде местото каде што ќе се одржи најголемиот годишен собир на европските членови на Mensа, организацијата која ги обединува луѓето...

Планетата Земја се загреа за еден степен – времето се понестабилно!

Годинава речиси целата северна хемисфера има пеколно лето. Топлотниот бран се простира од Алжир до Арктикот. Високите температури се вообичаени за лето, но зачестеноста...

Нови цени на парното oд август

Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница одлучи да ја намали цената  што ќе ја плаќаат граѓаните на град Скопје за потрошена топлинска енергија...

Анализа: Фејсбук користат 23 министри во Владата, 14 се активни на Твитер и Инстраграм

Дваесет и три од вкупно 26 министри во Владата на Република Македонија активно користат Фејсбук, што е зголемување за тројца кои се активни на...

Научници од Универзитетот Кембриџ открија материјал за батерии кои ќе се полнат за неколку...

Тајната на батериите кои се полнат за неколку минути повеќе не е тајна за научници од Универзитетот Кембриџ. Истражувачите открија нова категорија материјали коja...

Ќе се ограничат банкарските трошоци при одобрување на потрошувачки кредити

Ограничување на надоместоците кои ги плаќаат граѓаните при одобрување и отплата на потрошувачки кредити, е главна цел на измените во новиот Предлог-закон за заштита...

Над 80% од возилата во Македонија се постари од 10 години

Во Македонија има над 400 илјади регистрирани автомобили со просечна старост од 18,7 години. Од нив над 80 отсто се постари од десет години,...

Русија тестира нуклеарно оружје кое може да уништи површина со големина на Франција

Нуклеарно супер оружје кое Владимир Путин, рускиот претседател, тврди дека може да се насочи каде било на планетата, се тестира во Рудија. На снимките...

НАЈПОПУЛАРНИ