18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: ноември 5, 2018

Kинескиот Лас Вегас ќе биде најбогатиот град до 2020 година

Макао – често нарекуван кинескиот Лас Вегас, полека но сигурно се претвора во едно од најбогатите места во светот Меѓународниот монетарен фонд предвидува дека градот...

Трет регионален Форум на иновација, технологија и претприемништво „Sarajevo Unlimited 2018“

Од денеска до 7 ноември во Босна и Херцеговина се одржува третиот Регионален форум за иновација, технологија и претприемништво – „Sarajevo Unlimited 2018“, на...

ВИДЕО: Spirale е посебно дизајнирана чаша за вино за подобар вкус на виното

Vacanti Spirale е чаша за вино која на дното има посебен спирален дел сличен на отворачот за вино, каде што се собира талогот. Бидејќи...

Интерактивна мапа покажува колку вода ќе има на Земјата откако ќе ја уништиме со...

Интерактивна мапа направена од Универзитетот Алто го мапира недостигот од вода со кој се соочува светот. Достапноста на чистата вода е предизвик со кој...

Skopje Design Week 2018: Доаѓа кремот на мебел индустријата во светот!

Во Скопје од 21  до 25 ноември 2018 година се одржува осмиот Skopje Design Week во соработка со Делегацијата на германското стопанство во Македонија....

Ако го сакате Apple, мора да го посетите ова место

Љубителите на Apple се посебен вид фанови. Стив Џобс го слават како култна личност, а поради новиот модел на iPhone се подготвени да чекаат...

Македонскиот лидер во е-трговија посветен на развој на домашниот туризам

Компанијата која е позната како двигател на е-трговијата во земјава Grouper.mk ја привршува најголемата кампања насочена кон промоција на домашниот туризам наречена Дестинација: Македонија....

Суперкомпјутер кој може да ги открие тајните на човечкиот мозок

По 12 години и вложени 15 милиони фунти, голем компјутер дизајниран да го имитира човечкиот мозок конечно е подготвен за акција Компјутерот наречен „SpiNNaker“, направен...

Еве како треба да изгледа канцеларијата во 21 век?

Дизајнерите Барбер и Осгерби- Константин Грчиќ и Севил Рич на изложба на мебел на брендот Витра истражуваат како денеска би требало да изгледа модерна...

НАЈПОПУЛАРНИ