23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: ноември 6, 2018

Стопанската комора бара одложување и консултации за прогресивното оданочување

Смета дека на таа реформа треба да и претходат широки консултации, а во државниот Буџет да се обезбедат дополнителни средства првенствено со рационализација на...

Кина и официјално партнер на Македонија и уште 15 земји за иновации и нови...

Македонија и 15 други земји од Централна и Источна Европа, заедно со Кина усвоија заедничка изјава за соработка на полето на иновациите и новите...

МАСИТ бара одложување на даночните реформи

Стопанската Комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ застанува зад својот став во одбрана на создавање подобри услови за работа на бизнис-заедницата, а посебно...

Бил Гејтс: Роботите кои ќе им ја земат работата на луѓето треба да плаќаат...

Роботите им ја земаат работата на луѓето. Милијардерот Бил Гејтс верува дека владите треба да ги оданочуваат компаниите кои ги користат како начин барем...

Huawei го задржа водство пред Apple во третиот квартал од 2018 година

Според најновите податоци на IDC, Huawei не само што продолжува да ја надминува глобалната понуда на Apple, туку исто така бележи пораст од 32,9...

Палау е првиот остров во светот кој забрани креми за сончање

Островската нација во западниот дел од Тихиот Океан сака да ги заштити коралните гребени од токсичните состојки на кремите за сончање. Палау е првата...

НАСА прави роботи кои ќе копаат марсовска прашина и ќе ја претвораат во ракетно...

НАСА прави роботи кои можат да копаат марсовска прашина и да ја претвораат во ракетно гориво. Машините ќе ја цедат водата од почвата и...

Пакомак изработи мапа со сите локации за селектирање на стакло, хартија и пластика

Со цел контејнерите за рециклирање да станат подостапни до граѓаните, компанијата Пакомак изработи мапа на која се маркирани сите локации кадешто може да се...

Највисоката статуа во светот се издигна во Индија

Токму според плановите, највисоката статуа во светот официјално и беше претставена на јавноста во Индија. Statue of Unity е висока речиси 182 метри, а...

Gorenje почна да продава во Кина

Gorenje, која веќе неколку месеци е во сопственост на кинески Hisense, деновиве почна со самостојна продажба на куќни апарати во Кина. „Од денеска сите...

НАЈПОПУЛАРНИ