7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: ноември 9, 2018

Оваа лепенка за стакло ќе ви ја намали сметката за струја – блокира 70%...

Лепенки за стакло во иднина ќе ги заменат клима-уредите. Научниците велат дека овој материјал задржува 70% од топлината на сонцето и автоматски се затемнува...

Промовирана интерактивна табла пред учениците

 Училишен час во рамките на „#ПетокЗаМлади @ФИТР“ Интерактивен училишен час се одржа денес (09.11.2018 година) во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Часот...

Samsung го покажа својот еластичен смартфон

Samsung Electronics го покажа својот одамна најавуван телефон во Сан Франциско и ги повика девелоперите да почнат да прават апликации за него. Јужнокорејскиот технолошки...

PERRIS MONTE CARLO – златна колекција која ја претставува моќта, луксузот, успехот и  истрајноста

Колекцијата Perris Monte Carlo е создадена да буди интерес со својата разновидна и извонредна понуда на мириси која е композиција од најдобрите состојки. Резултатот...

Дигиталната трансформација и новите технологии во фокус на третиот ден од Самитот Македонија 2025

Денеска е последен ден и затворање на Самитот Македонија2025. Врвни експерти ќе зборуваат на теми поврзани со дигитална трансформација, примена на новите технологии во...

Овој ТВ водител ќе работи 24 часа дневно, цела година и без годишен одмор

Кинеската новинска агенција Xinhua пронајде решение за да ги намали трошоците за новинарите, односно за телевизиските водители и да ја зголеми ефикасноста. Во соработка...

Колку Македонија има успешни мажи?

Да се биде успешен не значи да се остваруваат најголемите профити или да се заработуваат големи пари. Тоа е само еден дел од успехот....

Ова е жената која дојде на местото на Илон Маск во „Тесла“

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ денеска објави дека Робин Денхолм, главната финансиска директорка на австралискиот телекомуникациски оператор „Тестра Корп“, ќе го замени Илон Маск...

Погледнете какво е новото руво на култниот автомобил кој го возеле генерации и генерации

„Застава 101“, популарниот „стоеден“, е најпопуларен автомобил од бивша Југославија. Со повеќе од милион произведени примероци во текот на 37 години непрекинато производство, „стоеден“...

Промовиран „Infinity Flex“, Samsung смартфон „на преклоп“

https://www.youtube.com/watch?v=kK2W7ErTF3g На презентацијата од јужнокорејскиот технолошки гигант „Samsun“ беше промовирана нивната најнова технолошка иновација од областа на мобилната телефонија и смартфон уредите. Јужнокорејците го претставија „Infinity...

НАЈПОПУЛАРНИ