25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 15, 2018

Актива од Штип ги испрати првите колички за транспорт за FedEx и DHL

Штипска Актива утре ги испорачува првите колички за транспорт на авионските пратки кои ќе бидат инсталирани на аеродромите во Лондон. Според Иле Николов, директор,...

НБРМ објави едукативна игра за финансиско едуцирање на младите

Народната банка на Република Македонија ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација во земјава со наслов „Заработете и штедете“, којашто...

Tip of the Week – Животот (не) е едноставен

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Научници открија суперземја – оддалечена е шест светлосни години

Планетите кои кружат околу ѕвезди надвор од Сончевиот систем се нарекуваат егзопланети и досега се откриени речиси 4.000 такви планети. Новооткриената ладна и слабо...

Одвоени 1,5 милиони евра за двегодишен план за справување со аерозагадувањето

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години квалитетот на воздухот во...

Фотоволтаичните системи на ЕВН отсега подостапни преку ЕКО кредитот на Шпаркасе Банка Македонија

Фотоволтаичните системи на ЕВН Македонија, дизајнирани според потребите на корисниците, стануваат подостапни за сите заинтересирани. ЕВН Македонија и Шпаркасе Банка Македонија постигнаа договор за...

Групацијата Триглав продолжува со позитивно работење

Во првите девет месеци од оваа година Групацијата Триглав реализираше 69,9 милиони евра добивка пред оданочување, што е за 8% повеќе во споредба со...

Марк Цукерберг им нареди на вработените на Facebook да користат само Android

Извршниот директор на Facebook, Марк Цукерберг, на својот тим му нареди да користи само Android, пренесува New York Times. Оваа одлука ја донесе откако...

Кинеските власти развија технологија која ги препознава луѓето по начинот на одење

Eден од начините на кои може да се измамат камерите за надзор кои препознаваат лице е да се избегнува да се покаже лицето. Но,...

Козметичкиот гигант L’Oreal направи преносен сензор за мерење на загадувањето на воздухот

L'Oreal е една од најголемите козметички компании во светот, но последните неколку години компанијата развива и интересни технолошки решенија кои би требало дополнително да...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....