19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 20, 2018

Студот и долгите ноќи ги тераат луѓето да пијат повеќе алкохол

Луѓето што живеат во земји со помалку сончeва светлина и пониски температури пијат повеќе алкохол отколку тие во потоплите региони. Едно истражување откри врска...

Цртањето е најбрзиот и најефикасниот начин на учење

Кога последен пат сте зеле молив и хартија и сте нацртале нешто? Најголем дел од луѓето тоа го правеле во средно училиште на часовите...

Alibaba отвора логистички центар во Белгија

Информацијата дека Alibaba отвора логистички центар во Белгија моментално може само нив да ги радува, затоа што очигледно го заобиколија Балканот. Кинескиот гигант за...

Британски научници создадоа генетски модифициран вирус кој го убива ракот

Научници на Универзитетот Оксфорд создадоа генетски модифициран вирус кој ги убива клетките на ракот. Вирусот ги напаѓа и туморите и здравите клетки, познати како...

Првиот Starbucks во Србија ќе биде отворен во март во центарот на Белград

Синџирот кафетерии Starbucks својот прв локал во Србија ќе го отвори во март 2019 година во трговскиот центар Рајичева, на познатата улица „Кнез Михајлова“...

Објективност, тема на осмото издание на Skopje Design Week

 ОБЈЕКТИВНОСТ е темата на осмото издание на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week) што се отвора на 21. ноември во Јавна соба....

Innothink – македонска програма според светски стандарди која на компаниите им овозможува да воведете...

Следејќи ги светските трендови и начини на работа, конечно и кај нас се воведува нова практика која ќе им овозможи на Македонските компании да...

Макпрогрес Виница почна да користи енергија од македонските соларни панели

Македонското сонце преку првите македонски соларни панели, за прв пат се користи за производство на македонските производи на Винчини, кои се извезуваат низ целиот...

РКЕ ќе доделува нови лиценци за производство и трговија со електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната подготвителна седница ќе разгледа пет предлог-одлуки за издавање лиценца за вршење енергетска дејност трговија со електрична енергија Регулаторната...

YouTube додаде 100 филмови кои можете да ги гледате бесплатно

Сега можете да гледате десетици филмови бесплатно на YouTube. Во октомври гигантот тивко додаде околу 100 долгометражни филмови за кои не мора да плаќате...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....