10 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: декември 19, 2018

Financial Times го прогласи Џорџ Сорос за човек на годината

Британскиот весник Financial Times денес објави дека го прогласува милијардерот и филантроп Џорџ Сорос за човек на годината. „Изборот на Financial Times за човек...

Македонија произведува квалитет, уште еден светски бренд во производство на македонска компанија Marlboro Core...

Присутноста на странските брендови на македонскиот пазар зборува за нивната силна глобална позиционираност, но фактот што тие се произведуваат точно во Македонија говори дека...

Учење „со медиуми“ не значи исто што и учење „за медиуми“

Медиумската писменост во земјава не постои како термин во ниту една наставна програма, документ, вклучувајќи ја и последната Стратегија за образование 2018-2025 година. Се...

ЕУ постигна договор за забрана за користење пластика за еднократна употреба

Европската унија постигна договор за забрана за користење пластика за еднократна употреба како што се пластичните чинии и сламки, објави австриското претседателство. Сојузната австриска...

Хрватска со дронови ќе го контролира користењето на земјоделските субвенции

Хрватска во текот на наредниот седумгодишен буџетски период, благодарение на новите технологии, ќе може поефикасно да ја контролира злоупотребата на исплатата на земјоделските субвенции,...

Huawei создаде „Facing Emotions“со кој им помага на слепите лица да ги „видат“ емоциите...

Две третини од средствата за комуникација се невербални, а изразите на нашите лица се тесно поврзани со нашите емоции. Замислете свет во кој не...

Ученици од гимназијата „Орце Николов“ сакаат да ја искористат енергијата од зависноста на младите...

Динамично дуо сака да ја искористи енергијата од зависноста на младите од социјалните медиуми Иван и Стефан, средношколци од Орце Николов во Скопје одлучија да...

Lyft патентираше систем за комуникација меѓу возилата и пешаците

Автономните возила ќе покажуваат светлечки пораки за да им сигнализираат на луѓето каде ќе се движат, а сето тоа ќе биде овозможено со патентираниот...

За првпат во Македонија ќе се организира „Европски квиз на парите“ за финансиска едукација...

Македонската банкарска асоцијација склучи меморандуми за соработка со Министерството за образование и наука, Народната банка на Република Македонија и Комисијата за хартии од вредност...

ЕУ до 2030 година ќе ја намали емисијата на CO2 од автомобилите за 37,5%

По тешки преговори, од Европската комисија соопштија дека преговарачите од земјите од ЕУ и Европскиот парламент се договорија дека до 2030 година ќе ја...

НАЈПОПУЛАРНИ