-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 25, 2018

Huawei годинава испорача рекордни 200 милиони телефони

Продажбата на паметни уреди на Huawei порасна за 50 милиони уреди во однос на минатата година. Во момент кога САД врши притисок на канадската...

Самсунг Електроникс ги проширува своите партнерства со свој HDR10+ екосистем

Сега со повеќе од 40 членови, меѓу кои создавачите на содржини, производителите на “паметни“ телефони и многу други, HDR10+ сертификацијата и лого програмата го...

Пивара Скопје и Министерството за здравство го отворија и последното Роса школо за 2018...

По двете успешно отворени школи за родителство во Скопје и Гостивар, денес и битолчани го добија своето Роса школо за родителство за едукација и...

Едукативна апликација за деца  5+ на македонски јазик

Македонски Телеком и ОХО креираа едукативна мобилна апликација со омилениот македонски анимиран лик Петко, кој сега добива уште една улога – да им помогне...

Градоначалникот на Загреб најави проект од милијарда евра – Нов Загреб ќе биде град...

Денес, на Божиќ, градоначалникот на Загреб на своите сограѓани им најави што се ќе се гради во 2019 година. Милан Бандиќ ги најави најважните проекти...

Овие возила ја одбележаа 2018 година

Иако во текот на годината почесто се пишуваше за електричните и автономните автомобили, сепак годината ја одбележаа електричните скутери. Ако не го следите овој...

Училишта во Кина воведоа паметни униформи против бегање од часови

Неколку училишта на југот на Кина користат паметни училишни униформи со вградени чипови за да надгледуваат дали учениците бегаат од часови, пренесоа некои кинески...

На овие технолошки компании луѓето најмалку им веруваат

Колку им верувате на технолошките компании и на која технолошка компанија најмалку им верувате кога се во прашање вашите приватни податоци? Ако вашиот одговор...

Бимилк ја задржува лидерската позиција на пазарот и во 2018 година благодарејќи на позитивниот...

Битолска млекара 2018 година ја завршува со позитивен раст на вкупната продажба и задржување на лидерската позиција во млечната индустрија. Како лидер на пазарот, компанијата...

Ова се најмоќните брендови во светот за 2018 година

Компанијата за стратешко консултирање Interbrand ја објави ранг листата со најдобрите брендови за годинава Best Global Brands. И овој пат компаниите Apple и Google се...

НАЈПОПУЛАРНИ