11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: јануари 22, 2019

Лабораторијата на ОКТА со меѓународен сертификат за врвен квалитет за анализа на горива

Лабораторијата на ОКТА доби меѓународен сертификат кој претставува потврда за високото ниво на квалитет и прецизност со кое се вршат испитувањата на нафтените деривати....

Една четвртина од големите компании во ЕУ користат роботи

Големите компании кои имаат 250 или повеќе вработени многу повеќе користат роботи во вршењето на своите работи отколку што е случај со средните или...

Om3ga Solutions од Црна Гора доби инвестиција за својот конвертор на говор од SCV

Црногорскиот стартап Ом3га Солушн затвори почетна рунда на инвестиција за својот конвертер на глас во текст Daktilograf од регионалниот фондот за ризичен капитал South...

Се укинуваат интервентните мерки против загадувањето

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. „По добиените информации од Министерството...

WhatsApp се бори против ширењето дезинформации – го ограничи бројот на пренасочени пораки

WhatsApp го ограничи бројот на луѓе на кои можете да им пренасочите една иста порака одеднаш со цел да се спречи ширењето дезинформации. Според...

Во Скопје се одржува обука за претприемништво во дигиталниот сектор

Центарот за управување со знаење, истражувачки центар кој работи во делот на иновациите, новите технологии и претриемништвото од денеска започнува тридневна обука за претприемништво...

Македонија и годинава дел од глобалниот настан Global Game Jam 2019

„Глобал гејм џем“ годинава е закажан од 25 до 27 јануари, во просториите на Факултетот за информатички науки и инженерство (ФИНКИ). „Глобал гејм џем“ е...

Франција го казни Google со 50 милиони евра поради нетранспарентност

Регулативата на ЕУ за заштита на податоци е релативно нова, но Google веќе има проблеми поради наводно прекршување на правилата. Францускиот регулатор CNIL го...

Илон Маск доби дозвола да го продава Model 3 во Европа

Tesla очекува доставата на батериската верзија на Model 3 во Европа да почне во февруари годинава откако доби дозвола од холандските регулатори RDW. Тоа...

НАЈПОПУЛАРНИ