7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 23, 2019

Еуростат: Македонија и Србија со најголем раст на туристички ноќевања

Минатата година Македонија имала најголемо зголемување на бројот на туристички ноќевања меѓу членките на ЕУ, европскиот економски простор и кандидатите за членство, додека Србија...

Нова велосипедска патека ќе поврзува осум европски земји, меѓу кои и Македонија

Транс Динарика е прекугранична велосипедска патека која во моментов ги поврзува Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Од долината Соча во Словенија, близу Италија,...

Bank2GO, мобилна апликација на Стопанска банка Битола

Стопанска банка А.Д. Битола ја пушти во употреба својата нова мобилна апликација Bank2GO која е достапна и може да се превземе од Play Store...

Huawei го претстави новиот P Smart 2019 на специјален настан во Скопје

  Huawei вчера го претстави својот нов паметен телефон P Smart 2019, кој е веќе достапен и во Македонија. Новиот телефон беше промовиран на специјален...

Над 6.300 лица се вработиле лани со Оперативниот план за вработување

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска на прес-конференција рече дека е задоволна од реализацијата на планот нагласувајќи дека е особено значајно...

ВИДЕО: Папата Франциско ја стартува првата апликација во светот за молитва

Папата Франциско ја претстави првата апликација во светот за молитва. Новата апликација се вика Click to Pray и ќе известува 1,3 милијарди католици за...

Uber планира флота од скутери и велосипеди кои сами ќе возат до корисниците

Uber се подготвува за радикални промени на пазарот за транспорт кои се очекуваат во текот на следните години. Американската компанија веќе го револуционизираше пазарот...

Самсунг поставува нов стандард за поврзување преку новата генерација на Фемили Хaб Фрижидер

Новиот Фемили Хаб го носи поврзаното живеење на повисоко ниво со подобрени способности за вештачка интелигенција и Интернет на Нештата оставајќи им на корисниците...

Нови брошури на УЈП за новиот Закон за данок на личен доход

УЈП изработи нова серија на специјализирани брошури согласно потребите на граѓаните и фирмите откако на сила стапи новиот Закон за данок на личен доход.   Заради...

Најава за голема инфраструктурна експанзија

Со почетокот на градежната сезона ќе почне забрзана изградба и рехабилитација на најголем дел од патната мрежа во Македонија во вкупна вредност од милијарда...

НАЈПОПУЛАРНИ