-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јануари 30, 2019

Ова се битолчаните кои заработуваат од спорт, а не се спортисти!

Овие тројца битолчани, вистинско чудо е ако во ист ден од годината ги лоцирате во градот во кој се родени и во кој имаат...

Израелски научници тврдат дека откриле лек за рак

Дан Аридор, претседателот на компанијата наречена Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi) тврди дека нивниот лек ќе биде ефективен уште од првиот ден, неговите ефекти ќе...

Над 800 илјади евра поделени за развој на авантуристички и алтернативен туризам

Рекреативното падобранство, летање со балони, скијање, јавање на коњи, се дел од проектите со кои ќе се развива локалната и регионалната конкурентност во туризмот. Вкупно...

Mercedes развива автомобил кој нема да може да се судри

Mercedes-Benz планира да ја концептуализира идејата за автомобил кој нема да може да се судри. Според некои информации, Mercedes-Benz тврди дека ESF (претходно ESV...

Македонија 2025 организира панел-дискусија за зајакнување на женското претприемништво според најдобрите канадски практики

Меѓународната невладина организација Македонија2025 на 31 јануари (четврток) организира панел-дискусија насловена „Жени-претприемачи и канадски експерти: Менторство, развој и одржливост“, која ќе се одржи во...

Претставена првата мемориска картичка од 1 терабајт

Минатата година Samsung Galaxy Note 9 пристигна на пазарот со вградена меморија од 512 GB, а јужнокорејската компанија сега таа меморија сака да ја...

Apple ќе ги намали цените на iPhone за да се зголеми продажбата

Директорот на Apple, Тим Кук, навести дека компанијата сака да ги намали цените на iPhone на некои места за да се подобри продажбата на...

Израел- нација на брзорастечки компании и инвестиции кои се бројат во милијарди!

Hi-Tech индустријата во Израел генерира 43% од вкупниот извоз на земјата, учествува со 12% од БДБ кој го креира бизнис секторот , а вработува...

Mesh WiFi е една од најновите технологии за бизнисите и домовите

Mesh е една од најновите  технологии за oдличен Wi-Fi за домовите и деловните простории. Концептот е едноставен: Mesh уредите  го засилуваат сигналот на вашиот...

Aпликација која предупредува кога ќе се приближите до некој што должи пари

Кинеските власти направија апликација која ќе ви каже ако сте блиску до некој што должи пари некому. Властите од кинеската провинција Хебеи ја направија...

НАЈПОПУЛАРНИ