10 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: јануари 31, 2019

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50 години од моделот...

Три јубилеи, еден голем роденден и на историското искуство - 2019 ветува неколку значајни моменти за Porsche Музејот. Посветени да се направи видлива историја...

Во Новата 2019 година со нови WE MAKE активности за јакнење на женско претприемништво...

Проектот „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност“, финансиран од Европската Унија, преку ИПА програмата, е атрактивен и повеќенасочен проект за јакнење на женско претприемништво и...

Македонскиот блокчеин хаб утре организира дебата за можностите на блокчеин технологијата

Што ѝ е потребно на Македонија за да се позиционира на светската блокчеин сцена? Имаме ли конкретни предлози за интензивирање на процесите во оваа сфера во земјава? Каде...

Обуки за вински ентузијасти на светски реномираната Лондонска школа за вино и жестоки пијалаци

Винарската визба „Тиквеш“ ја доби акредитацијата за организирање обуки на престижната Лондонска школа за вино и жестоки пијалаци – Wine & Spirits Education Trust...

Врвни канадски ментори ги зајакнуваат капацитетите на македонските женски здруженија

Со поздравно обраќање на Н.Е. Кати Чаба - Амбасадор на Канада во Србија, Македонија и Црна Гора се отвори панел-дискусијата „Жени-претприемачи и канадски експерти:...

Данска ќе прави девет вештачки острови за производство на обновлива енергија

Со цел да обезбеди повеќе обновлива енергија и помала зависност на Копенхаген од мрежата, данската влада ги најави своите планови да направи девет вештачки...

Лондон е на прво место во Европа по инвестициите во стартапи

Лондон ја задржа лидерската позиција во Европа што се однесува на финансирањето на технолошките компании, покажуваат податоците објавени пред некој ден. Според податоците на...

Volkswagen претстави револуционерен мобилен полнач за автомобили

Volkswagen планира да лансира џиновска верзија на преносниот полнач за телефон кој ќе се користи за полнете на електричните автомобили. Станциите за полнење ќе...

Гардата на папата ги замени железните кациги со 3Д печатени

Ватиканската Швајцарска гарда, односно шарено облечената војска која го штити папата, ги замени железните прастари кациги со 3Д печатени. Новите кациги се направени од...

ВИДЕО: Xiaomi го покажа својот телефон на склопување

Кинеската компанија Xiaomi го откри својот прв телефон на склопување во кратко видео, на кое може да се види дека уредот изгледа како таблет,...

НАЈПОПУЛАРНИ