18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: февруари 3, 2019

Alphabet направи паметни чевли кои детектираат кога ќе паднете

Според извори на CNBC, компанијата-мајка на Google, Alphabet, направила прототип на паметни чевли кои го мерат секое движење и вашата тежина и можат да...

Финските ученици не добиваат оценки и не пишуваат домашна работа, а сепак се најдобри...

Сите знаеме за стереотипот дека напорната работа, меморирањето и работната етика е причината зошто некои нации како Кина, Сингапур и Јапонија редовно се рангираат...

Кој период од годината е најдобар за барање нова работа?

Ако барањето нова работа е дел од вашиот план за 2019 година, во продолжените следуваат совети од експерти како тајмингот за аплицирање за работа...

Во Хрватска почна најголемиот научен проект во светот

Водечката хрватска биотехнолошка групација, Genos од Загреб, ја претстави најголемата научна иницијатива поркената во Хрватска од осамостојувањето. По примерот на Проектот за човечки геном...

Studio Roosegaarde сака да го претвори вселенскиот отпад во комети и материјал за 3Д...

Уметникот и иноватор Даан Розегарде од компанијата Studio Roosegaarde ги најави неговите нови креативни решенија за намалување на вселенскиот отпад. Главниот проект од неговиот...

Wheelie 7 е првата инвалидска количка во светот која се контролира со лице

Ова е првата инвалидска количка во светот која се контролира со лицето. Количката Wheelie 7 прецизно ги идентификува изразите на лицето и во реално...

Објавен конкурс за идејни решенија за улични библиотеки во Скопје

Скопје наскоро на неколку фреквентни локации во центарот ќе добие улични библиотеки. Детскиот културен центар – Карпош распиша Конкурсот за избор на три идејно...

НАЈПОПУЛАРНИ