30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: март 5, 2019

Паметни гуми се шират или контрахираат во зависност од временските услови

Компанијата Hankook направи паметни гуми кои се прошируваат и се контрахираат за да обезбедат поголема стабилност на автомобилите при врнежливо време. Гумите го носат...

По скапиот Mate X, Huawei планира и повтини телефони на преклоп

Телефоните на преклоп се најжешка тема на пазарот за мобилни уреди. Новиот дизајн отвора нови можности за користење, па телефоните ќе можеме да ги...

Лондонски пациент можеби е вториот човек во светот кој ќе се излекува од СИДА

Втора личност во светот се наоѓа во фаза на излекување на ХИВ-1. Некои научници веруваат дека овој лондонски пациент се излекувал од оваа вирусна...

Вселенските патници на Маск успешно стигнаа до Меѓународната вселенска станица

Илон Маск има причини за славење. Неговата ракета со капсула за човечки екипаж успешно слета на Меѓународната вселенска станица и се спои на приватен...

EBRD презентира калкулатор за заштеда на енергија и пари во Македонија по повод Светскиот...

Денес низ целиот свет се одбележува светскиот ден на енергетската ефикасност. Климатските промени и загадувањето на воздухот влијаат секојдневно врз нашето здравје и живот....

Македонскиот старт ап Laika ќе го порази LinkedIn на Балканот

Флуктуацијата на вработени во Tech индустријата е огромна. Компаниите не наоѓаат луѓе за отворените работни позиции со месеци. Tech професионалците бараат работа која навистина...

AMAZON WEB SERVICES влегува на македонскиот пазар и во регионот преку Семос Едукација

Семос Едукација стана официјален тренинг партнер на Amazon Web Services (AWS). По тој повод денес се одржа промоција под име “AWS Skills Day”, која...

Европската Комисија одлучи: Од 2021 година се укинува поместувањето на часовникот

Со 23 гласа „за“ и 11 „против“, во Европската Комисија во Брисел се изјаснија дека го прифаќаат предлогот за укинување на промената од лeтно...

ФОТО: Римац на саемот за автомобили во Женева ќе претстави електричен хиперавтомобил

Компанијата Rimac Automobili на својата страница на Facebook се пофали дека на 89-тото издание на саемот за автомобили Motor Show во Женева во вторник...

НАЈПОПУЛАРНИ