30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: март 9, 2019

Новиот електричен Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи

Првиот, чисто електричен, спортски автомобил од Porsche, Taycan стекна големо внимание насекаде низ светот. Возилото нема да биде претставено на јавноста до септември и...

Ова се топ 10 најздрави земји во светот!

Почнувајќи од 1871 година САД се најголема економија во светот, економска сила која зазема речиси 1/4 од светската економија благодарение на напредната инфраструктура, технологијата....

Дишењето загаден воздух е исто како да си изгубил тоа што си го научил...

Загадувањето може да ве направи глупави. Истражувачи од Универзитетот Јеил и од Пекиншкиот универзитет во Кина кои живееле во близина на големо загадување имале...

Жените во Европа заработуваат 9% помалку од мажите на иста позиција

Меѓународниот портал за плати Paylab долгорочно ги следи платите на поединците на разни работни места. Мажите, во просек, добиваат 9% повеќе од жените на...

Airbnb ја презеде апликацијата за хотелски соби со попуст HotelTonight

Airbnb ја презеде HotelTonight, апликацијата за пронаоѓање хотелски соби со попуст, затоа што сака повеќе да се вклучи во бизнисот со резервирање престој за...

Eмилија Стојменова Дух, Македонка со светска кариера во дигитализација и нови технологии!

Емилија Стојменова Дух e Македонка со светска кариера. Во моментов работи како електроинженер во Лабораторијата за телекомуникации на Факултетот за електроинженеринг во Љубљана. Таа...

НАЈПОПУЛАРНИ