18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: март 19, 2019

Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

Со цел засилување на процесот на дигиталната трансформација во општеството, телекомуникациската компанија Vip оди чекор понапред и своето портфолио го збогатува со дигитална платформа...

Утре ќе се одржи Форум за предизвиците на компаниите за изнаоѓање на квалитетна работна...

Проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис регулатива“, имплементиран од Стопанска Комора на Северозападна Македонија, Стопанска Комора на Македонијга, Сојуз на Стопански Комори, и...

И Рептил Маркети се приклучија кон иницијативата на Витаминка

Компанијата Рептил маркети донесе одлука за дополнителни три месеци скратено работно време за родителите кои се враќаат од породилно отсуство и се приклучи кон...

Прва онлајн конференција по повод Светскиот ден на бекапот

Првата онлајн конференција по повод Светскиот ден на бекапот, која ќе биде од бесплатен карактер и е наменета за сите луѓе кои поседуваат компјутер,...

„Економист“: Париз, Хонг Конг и Сингапур се најскапи градови во светот

Најскапи градови во светот се Париз, Хонг Конг и Сингапур, кои на листата на весникот „Економист“ го делат првото место. Според трошоците за живеење во...

Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

Прескокнувањето на оброците или посегнувањето по нездрава храна најчесто е последица на брзото темпо на живот проследено со голема количина стрес, поради што доаѓа...

Сан Франциско е првиот град во светот кој забрани продажба на пластични шишиња за...

Загадувањето со пластика е еден од најголемите еколошки проблеми денес. Статистиката покажува дека годишно фрламе доволно пластика за целата Земја четири пати да се...

Организаторите на Олимписките игри во Токио ги претставија роботите кои ќе се користат за...

Организаторскиот комитет за Олимписките и Параолимписките игри во Токио во 2020 година го објави стартувањето на својот нов проект наречен Tokyo 2020 Robot Project....

Co новиот суперполнач може да се поминат 1.600 км со еден час полнење

Бидејќи автомобилите со тек на време ќе стануваат помоќни отколку што се сега, битно е да се усовршуваат и полначите за електрични автомобили. Tesla...

Валери Петров: Спојувањата и аквизициите (M&A) се успешен модел за обезбедување инвестиции секаде во...

Интервју со Валери Петров, консултант од Бугарија и партнер во Axxess Capital Спојувањата и аквизициите (M&A) се многу често користен модел на обезбедување инвестиции и...

НАЈПОПУЛАРНИ