10 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: март 20, 2019

Првата 3Д печатена населба во светот ќе биде готова годинава

Во иднина градењето ќе трае многу пократко отколку купувањето куќа. Се чини дека иднината веќе е тука затоа што непрофитната организација New Story и...

„DigiGirlz” програмата и во Македонија мотивира повеќе девојчиња да кодираат

„DigiGirlz" програмата, што низ целиот свет се организира како дел од „YouthSpark" иницијативата на Мајкрософт, цели кон тоа да ги поттикне и мотивира младите...

Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

Денес компанијата Пакомак го финализираше конкурсот за избор на најеколошка општина за 2018 година Според претходно зададените критериуми нивната комисија се одлучи на ниво на...

Роботизиран егзоскелет им овозможува на луѓето во инвалидска количка повторно да застанат на нозе

Роботскиот егзоскелет Rewalk, се носи на телото и им овозможува на луѓето кои се врзани за инвалидска кличка повторно да ги движат колената и колковите....

Ќебе за 20 минути ќе го изгасне запалениот автомобил

Ова ќебе може да гаси запалени автомобили. Bridgehill Car Fire Blanket го изолира пожарот од запалениот автомобил за само 20 секунди и ја избегнува...

SpaceX успешно го тестираше топлотниот штит на вселенското летало Starship

Основачот на компанијата SpaceX, Илон Маск е одлучен да отпатува на Марс и да се врати дома, но за тоа е потребно вселенско летало...

Комерцијална банка постави сопствен систем за производство на електрична енергија

Поттикнати од глобалното движење за производство на чиста енергија од обновливи извори и водена од својата општествена одговорност, Комерцијална банка АД Скопје со гордост...

Се проширува опфатот на фирми кои може да добијат државна поддршка

Проширување на опфатот на компаниите и поедноставување на постапката за аплицирање е целта на предлог измените и дополнувањата на Законот за финансиска поддршка на...

Snapchat во април стартува гејминг платформа

Популарната апликација Snapchat идниот месец ќе ја стартува својата долго очекувана гејминг платформа. Гласините за платформата на Snapchat кружат веќе неколку месеци, а сега...

Седумдесетгодишна баба исчисти 52 плажи за една година!

Седумдесетгодишна баба исчисти 52 плажи за една година и покажа дека никогаш не е доцна да почнеме да се грижиме за нашата планета. Земјата...

НАЈПОПУЛАРНИ