25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 18, 2019

Овие патики се направени од вистинска крв

Кога помислувате на материјали од кои може да се направат обувки, сигурно не ви паѓа на памет дека крвта може да биде таков материјал....

Скопје предложен за европски стартап град за 2019 година

Скопје во друштво на други четири европски градови - Минск, Москва, Талин и Варшава е  Силиконска Долина како стартап центар за 2019 година од страна...

Хрватски научници докажаа дека може да го оживеат мозокот неколку часа по смртта

Група научници предводени од професорот Ненад Шестан од Универзитетот Јеил оствари неверојатно научно достигнување. Во своето истражување успеаја да вратат во живот мозок на...

 Германија е најголем производител на чоколадо во Европа

Околу 4 милиони тони чоколади во вредност од 18,3 милијарди евра се произведени во европските држави во 2017 година, соопшти „Евростат“, одделот за статистика...

Tip of the Week – Впечаток

Нема втора шанса за прв впечаток! – ма знам дека ја знаете оваа поговорка и сите ни ја кажуваат милион пати, но нема можност...

Алкалоид ја проширува програмата за практикантство со средни училишта

По успешната имплементација на програмите за практиканство со четири факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Алкалоид одлучи соработката од овој вид да ја...

ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – најдобри возила со погон на сите тркала

Трикратен успех за ŠKODA во овогодишниот избор за најдобри автомобили со погон на сите тркала. Читателите на германското списание за автомобили Auto Bild Allrad...

Европска конференција за медијација во Скопје

Домашни и странски врвни експерти од областа на медијацијата, министри, високи претставници на институции, стопанственици на засебни панел сесии денес дискутираа за придобивките од...

Sony стана конкурент на Uber – ја стартуваше услугата S.Ride

Сервисот на Uber за споделување автомобили на територијата на Јапонија има нова конкуренција, но овој пат станува збор за неочекуван ривал. Новиот конкурент се...

South Central Ventures инвестираше во хрватскиот стартап AdScanner

Sоuth Central Ventures, со вкупен капитал од 40 милиони евра, го препозна потенцијалот на уникатната технологија на хрватскиот стартап AdScanner, кој прави биг дата...

НАЈПОПУЛАРНИ