25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 22, 2019

Во иднина автомобилите ќе ги паркираме вертикално со паметен роботски систем

Како што се зголемува популацијата на Земјата, така почнува да снемува простор првенствено за домување. Зголемувањето на популацијата значи дека и поголем број луѓе...

Пет едноставни навики кои можат да ви го продолжат животот дури 10 години!

Американците имаат значително пократок животен век отколку речиси сите други земји со високи приходи. Најновите податоци покажуваат дека луѓето во САД можат да очекуваат...

Премиерот на Франција најави интернационален натпревар за обнова на Нотр Дам

По огромниот пожар кој ја зафати средновековната француска катедрала Нотр Дам или Богородичната црква од Париз, францускиот премиер, Едуар Филип, откри дека градските власти...

Том Гудвин, директор на иновации во една од најголемите медиумски агенции во светот е...

Организацискиот тим на Spark.me, една од најголемите маркетинг конференции во Југоисточна Европа, која е закажана за 25 и 26 мај и по прв пат се...

Комерцијална банка реализира “Финансиска училница” во средни училишта

Со цел да им помогне на младите поподготвени да влезат во светот на личните финансии и да почнат да градат здрави финансиски навики, Комерцијална...

Денес е Денот на планетата Земја

Денот на планетата Земја е годишен настан создаден во чест на животната средина на Земјата и да се подигне јавната свест за загадувањето. Денот...

Ова се најмизерните економии во светот

Инфлацијата, која се проектира да достигне неверојатни 8 милиони проценти годинава, ја прави Венецуела најмизерната економија во светот. Оваа јужноамериканска нацијансе наоѓа на врвот...

Погледнете како роботи-кучиња на Boston Dynamics влечат камион

Американската компанија Boston Dynamics го научи својот робот Spot Mini нов трик, а овој пат група роботи-кучиња покажаа дека можат да влечат камион. Досега...

Нов уред на полицијата ќе и кажува дали возачите разговарале на телефон додека возеле

Полицијата на британскиот град Хемпшир и Темз Вели први користат нова технологија која може да одреди колку автомобили на патот имаат телефони кои се...

Oтворени пријавите за петтиот националниот натпревар за зелени идеи

Здружението за социјални иновации „АРНО“ по петти пат го организира националниот натпревар за зелени идеи и ги охрабрува граѓаните да аплицираат со бизнис идеи...

НАЈПОПУЛАРНИ