23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: април 24, 2019

Скопски гимназијалци претворија велосипед во полнач за мобилни телефони

Средношколците од скопската гимназија „Орце Николов“ од пред неколку месеци немаат проблеми кога станува збор за ситуацијата во која ќе им „цркне“ мобилниот телефон,...

Huawei во првиот квартал за 39% поголем приход во однос на истиот период лани

2019 година ќе биде година на широко распоредување на 5G ширум светот, а само до крајот на март, Huawei потпиша 40 комерцијални договори за...

ЕВН лидер во практиките за безбедност и здравје при работа

На одбележувањето на 28-ми април Светскиот ден за безбедност и здравје при работа „ЕВН“ доби најмногу награди. Националниот совет за безбедност и здравје при...

Расте интересот на младите за програмата за практикантство

Вкупно 950 млади лица започнаа со извршување практична работа преку програмата Практиканство, што е дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за...

Овој електричен велосипед им помага на старите луѓе да одржуваат рамнотежа

Иако е битно постарите луѓе да останат активни, намаленото чувство за рамнотежа ги става во ризик од некаква незгода додека возат велосипед. Технолошкиот универзитет...

Прва збирка рецепти објавена од Бимилк: многубројни брзи и лесни оброци подготвени со Битолска...

Непосредно пред велигденските празници, Битолска млекара ја издаде својата прва „Книга со омилени рецепти“, која содржи над 20 брзи рецепти подготвени со Битолска павлака. Книгата...

Оваа нова храна може да ја спаси нашата планета

Оваа нова храна може да ја спаси планетата Земја. За разлика од другите житарки, житарката наречена „кернза“ не мора да се сее секоја година....

Кина забрани видеоигри во кои има крв, мртовци и коцкање

Добри вести за компаниите кои произведуваат видеоигри е дека Кина повторно почна да одобрува игри, но лошата вест е дека воведе нови правила. Новите...

Хотелот Адриатик е првиот хотел во Хрватска кој забрани користење на пластика за еднократна...

Од хотел Адриатик, Collection brand Maistra, одлучија сите пластични предмети за еднократна употреба да ги заменат до расположливи алтернативи, со што ќе станат првиот...

Денес во Скопје масовна акција за чистење на диви депонии

Под мотото „Биди дел од чиста иднина”, ЈП „Комунална хигиена” – Скопје денеска организира масовна акција за чистење диви депонии. Акцијата ќе се одвива...

НАЈПОПУЛАРНИ