21 C
Skopje
вторник, август 11, 2020

Дневни Архиви: април 27, 2019

Овие столици се првиот комерцијален производ создаден со вештачка интелигенција

Легендарниот француски дизајнер Филипе Старк, заедно со брендот за мебел Kartell и софтвер-компанијата Autodesk, тврдат дека ги создале првите столици дизајнирани од компјутерски алгоритам и првиот комерцијален...

Каде живеат најсреќните луѓе на светот?

Најсреќни се жителите на Јужна Америка и најмалку среќни се луѓето од африкански и земји од Блискиот Исток, покажаа резултатите од истражувањето на „Галуп“,...

Ако засадиме 1,2 трилиони дрвја, ќе го апсорбираме јаглеродниот диоксид испуштен во изминатите 10...

Еден научник е убеден дека ако можеме да посадиме повеќе од 1 трилион дрвја, ќе можеме да избришеме една цела деценија стакленички гасови во...

Се развива супер уред кој во исто време е и таблет и лаптоп

Компанијата Nvidia навести дека работи на 2 во 1 хибриден уред кој ќе може да се користи и како таблет и како лаптоп. Уредот ќе...

Кои три компании имаат вредност над трилион долари?

Microsoft по официјалното објавување на резултатите за третиот квартал од оваа година го потврди успехот на Apple и Amazon. Вкупната вредност на нивните акции надминаа...

ВИДЕО: Во Дубаи во 2025 година една четвртина од зградите ќе бидат 3Д печатени

Дубаи сака до 2025 година да испечати една четвртина од сите нови згради со цел да го намали отпадот кој се создава при градежните...

Ford инвестира 500 милиони долари во производителот на електрични возила Rivian

Американскиот автогигант својата нова генерација на електрични возила ќе ја базира на механичката платформа развиена од Rivian, објавија на заедничка прес конференција двата партнери....

ВИДЕО: Три машини печатат бесплатни куси раскази за лондончани

Од почетокот на април, лондончани добија можност времето во кое чекаат на јавниот превоз да го поминат читајќи куси раскази испечатени од машина, пишува Радио МОФ. Во...

Професор Емилија Арсов: со македонската апликација „База на пестициди“ до помала употреба на пестициди...

Лозаропроизводителот Стефан Стојчев, кој произведува грозје на 25 хектари од неодамна користи македонска мобилна апликација „База на пестициди“, како корисна алатка во изборот на...

НАЈПОПУЛАРНИ