-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: април 28, 2019

Пет филма што мора да се гледаат барем еднаш во животот

Некои филмови се вечни, а такви стануваат поради различни причини – некои имаат безвременски теми, некои се култни остварувања, некои носат определена атмосфера или...

ВИДЕО: Научници во Мексико ја претвораат опасната морска трева во зелена енергија

Научници во Мексико ја претвораат опасната морска трева во зелена енергија. Почнувајќи од минатата пролет морската трева се појавува во огромни количини по плажите...

Хрватски научник избран за член на Американската академија на науки рамо до рамо со...

Хрватскиот научник Иван Џикиќ, кој работи во Институтот Гете во Франкфурт, во Џенентек во Сан Франциско и во Институтот Макс Планк, е избран за...

Жените треба да излегуваат со пријателки барем двапати неделно ако сакаат да бидат здрави

Жените сега имаат одличен изговор за да излезат со своите пријателки. Според едно ново истражување, жeните треба да излегуваат со пријателките барем двапати неделно...

Вашингтон е првата држава која дозволи компостирање на луѓе

Вашингтон и официјално е првата држава која ќе нуди компостирање на луѓе како замена за кремирање или закопување. Државата предложи закон со кој се...

Филипоски: Сега е моментот македонските иноватори да успеат на странските пазари

Се повеќе млади и квалитетни ИТ кадри својата шанса за успех ја бараат во лансирање на уникатен софтверски производ или услуга преку формирање на...

Создаден е биофрижидер кој работи без струја

Во обид да го револуционизира фрижидерот, уред кој има мал број промени на дизајнот откако прво бил изумен во 30-тите години на минатиот век,...

НАЈПОПУЛАРНИ