28 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Дневни Архиви: мај 3, 2019

Самит на слободни економски зони: фокусот треба да биде на привлекување млади претприемачи

Во некои земји веќе може да се основа компанија и преку мобилен телефон. Современата технологија треба да се користи за да се комуницира со...

Дрон успешно достави бубрег за трансплантација

Многу компании веќе тестираат достава на производи со помош на дронови, а Google, односно нивната компанија Wing неодамна дури доби дозвола за тестирање на...

Flyte се антибактериски чорапи направени од бамбус

Големата корисничка база која ја акумулираа чорапите Flyte Socks овозможи од овие чорапи да се лансира кампања на Kickstarter, која има за цел да...

Во вилата Дихово под Пелистер гостите плаќаат онолку колку што уживале!

„Дојди како гостин, а замини си како пријател“, е мотото на домаќините во вилата Дихово, која лежи во шумите под Пелистер. Старата камена куќа,...

Амстердам ќе забрани автомобили и мотоцикли на бензин и дизел до 2030 година

Автомобили и мотоцикли кои користат бензин или дизел ќе бидат забранети за возење во Амстердам до 2030. Градскиот совет планира да ја воведе промената...

Ауто Шоу на олдтајмери и електрични автомобили во Скопје од 10 од 12 мај

Од 10. до 12. мај, во надворешниот дел на Скопје Сити Мол ќе може да се погледне несекојдневна автомобилска изложба која ќе опфати олдтајмери,...

Huawei го подготвува првиот 5G 8K телевизор во светот

Huawei има голем пораст на продажбата на паметни телефони и се чини дека нивните амбициозни најави за преземање на лидерската позиција на глобалнито пазар...

Ова се израелските иновации кои го променија светот!

 Израел е стартап нација и глобален центар за технологија. Во светот на технологијата Израел е цар - земјата има повеќе високотехнолошки стартапи по жител...

Раст на продажбата на „Тиквеш“ на домашниот и на странските пазари

Tрендот на позитивни деловни резултати на Винарската визба „Тиквеш“ остварен во изминатите години, продолжува и во првиот квартал од оваа година. Во првотото тромесечје од...

Данска преку развој на е-спортови ќе го поттикнува вработувањето

Електронските спортови кај нас уште се резервирани за љубителите на видеоигрите и некои компании кои го препознале нивниот потенцијал, но во светот е-спортот е...

НАЈПОПУЛАРНИ