28 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Дневни Архиви: мај 4, 2019

Во иднина ќе можеме да генерираме струја со нашето одење по улица

Компанијата Pavegen ја претвора енергијата од нашите чекори во елекрицитет. Како што пешаците поминуваат по плочките на Pavegen, тежината на нивните чекори го компресира...

Оваа „магарешка библиотека“ им носи книги на децата во Колумбија

Овој човек со своето магаре доставува книги до децата во Колумбија. На тој начин им ја овозможува радоста на читањето на децата кои се...

Дизајнерката Софи Роули направи мебел од стари фармерки

Индустријата за облека троши огромни количини вода и остава премногу отпад како хемикалии и бои, Затоа, не е чудно што дизајнерите на производи постојано...

Путин го направи првиот чекор кон создавање изолиран руски интернет

Русија е чекор поблиску до создавање свој изолиран интернет, кој би бил целосно под контрола на државата. Баш како што најави, рускиот претседател Владимир...

Научници од САД открија начин за добивање енергија од паѓањето на снегот

Научници од Универзитетот UCLA развија уред кој го нарекуваат Ѕnow-based TENG или треибо-електричeн наногенератор, кој може да создава енергија од еден целосно нов обновлив...

Ракавици кои даваат сообраќајни сигнали

Кога возите велосипед малку е потешко давањето сообраќајни сигнали затоа што не станува збор за моторно возило како што е автомобилот со сета потребна...

Кинескиот синџир кафетерии Luckin Coffee ќе отвора по една кафетерија на секои 3 и...

Пекиншкиот стартап основан пред година и половина прерасна од девет продавници на крајот на 2017 година на 2.073 на крајот на 2018 година, што...

Во вилата Дихово под Пелистер нема ценовник, гостите плаќаат онолку колку што уживале!

„Дојди како гостин, а замини си како пријател“, е мотото на домаќините во вилата Дихово, која лежи во шумите под Пелистер. Старата камена куќа,...

Уште еден извор на зелена енергија е омиленото слатко задоволство – чоколадото

Истражувачи во Гана тестираат систем кој ќе може да го претвори какаото во биогориво. Но, не се грижете дека ќе има помалку чоколадо за...

НАЈПОПУЛАРНИ