30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 16, 2019

Зошто образовниот систем на Финска е еден од најдобрите во светот?

Децата можат да посетуваат предучилишни програми кои се субвенционирани од владата, каде што учат преку игра. На крајот на средното образование учениците треба да...

Фестивал за развој на креативните индустрии „Скопје Креатива 2019 – Зелено Скопје”

Осмото издание на фестивалот за развој на креативните индустрии „Скопје Креатива 2019” ќе го заокружи календарот на настани за месец мај со тридневна програма...

Во 12 училишта ќе се тестира „SELFIE“ – алатка за саморефлексија и воведување дигитални...

Заменик министерот за образование и наука, Петар Атанасов, оствари координативна средба со претставници од Европската фондација за обука и Заедничкиот истражувачки центар при Европската Kомисија...

Нови рекорди во производството на сурово млеко поставени на традиционалниот „Ден на фармери рекордери...

Денес во Битола компанијата Бимилк беше домаќин на традиционалниот „Ден на фармери рекордери на Бимилк“, настан што компанијата традиционално го организира во чест на...

Бимилк денес ја организира манифестацијата „Ден на фармери рекордери на Бимилк“

Во чест на своите фармери-кооперанти, компанијата „Бимилк“ денеска ја организира традициоанлната церемонија „Ден на фармери рекордери на Бимилк“. На манифестацијата во винаријата „Чифлик“ во Битола...

Автономен електричен камион сам доставува роба по Шведска

Потсетува на кацигата на воин од „Војна на ѕвездите“, но всушност е автономен камион на компанијата Einride и  логистичкиот клиент DB Schenker, кој во...

Меѓународна конференција за енергетика МЕФ 2019

Меѓународна конференција за енергетика „Македонски енергетски форум-МЕФ 2019“ на тема „Енергетската транзиција во светот преку обновливи извори и енергетска ефикасност“ од 15 до 17...

Овој модуларен дом можете да го носите со себе каде и да одите

  Ова е Coodo, работен простор или простор за живеење со навистина современ дизајн. Најневеројатно кај овој простор е тоа што може да се  инсталира...

Милиони евра нови инвестиции во паметните клупи на младиот Хрват Иван Мрвош

Хрватскиот стартап Include на младиот иноватор Иван Мрвош неодамна го прослави својот петти роденден, а денес оваа компанија од страна на независна ревизорска куќа беше...

Бизнис форум за жени претприемачи од Западен Балкан

Во Скопје денеска ќе се одржи Бизнис форум за жени претприемачи од Западен Балкан на кој ќе биде промовирано женското претприемништво. Настанот ќе овозможи...

НАЈПОПУЛАРНИ