18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 20, 2019

Јапонци развиваат батерии кои сами се обновуваат

Научници од Јапонија развија нов материјал кој би можел да го продолжи животниот век на батериите и нивниот капацитет. Тоа би можело да значи...

Државата ќе им помогне на телеком операторите околу укинување на роамингот

Укинувањето на роамингот на Балканот ќе донесе поевтини сметки за граѓаните, но ќе ги намали приходите на телеком-операторите. „Укинување на роамингот за земјите од Западен...

Анѓушев: во завршни преговори сме за инвестиција на австриски производител на хируршка опрема

  "На денешниот форум имавме средби со повеќе компании, но одлука за инвестирање не се носи по само една средба. Дел од средбите се продолжение...

Vienna Economic Forum: градежништвото и енергетиката се најинтересни за австриските компании

Во организација на Виенскиот економски форум во главниот град на Австрија заврши форумот за новите перспективи на нашата земја во пресрет на очекување на...

Microsoft ќе го прави првото виски во светот направено од вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција донесе неверојатни промени во секојдневниот живот - од образованието до здравството, од бизисот до медицината, истражувачите почнаа да додаваат технологија насекаде, па...

Скопската чаршија доби мобилна апликација

Посетителите на стариот дел од Скопје – Чаршијата преку новата мобилната апликација „Скопските скапоцени камења“ (Skopje Gems),  ќе имаат можност ова место да го...

Започна Виена Економскиот Форум! Силна поддршка за Македонија

Денеска во Виена се одржува Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија” на кој учествува владина и бизнис делегација...

Започна Виена Економскиот Форум! Силна поддршка за Македонија

Денеска во Виена се одржува Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија” на кој учествува владина и бизнис делегација...

Патувачкиот автобус на ЕУ низ осум градови во земјава

Амбасадори од неколку земји членки на ЕУ, студенти и претставници на медиуми од денеска до 31 мај ќе посетат осум градови низ земјава. Патувачкиот...

Рестораните во Калифорнија на гостите ќе им наплаќаат даноци за емисија на штетни гасови

Одржливите ресторани во Калифорнија ќе отидат чекор понапред во спречувањето на климатските промени и ќе додадат посебни даноци кои ќе им овозможат да ја...

НАЈПОПУЛАРНИ