7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: мај 23, 2019

Македонска берза склучи ексклузивен договор за соработка со Funderbeam SEE

Македонска берза склучи ексклузивен договор за соработка со друштвото Funderbeam SEE, регистрирано во Република Хрватска. Funderbeam SEE е дел од групацијата Funderbeam Market Limited...

Во Сараево се гради највисоката кула на Балканот

Групацијата Avaz го претстави својот нареден проект Avaz Ski Tower, која со своите 250 метри ќе биде повисока од Авалската кула во Белград, која...

Европската унија целосно ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба од 2021 година

Европскиот совет ја одобри забраната за употреба на пластика за еднократна употреба од 2021 година. Советот се согласи да се забрани употребата на пластични...

Надминати се законските дилемите за оданочување на ИКТ фирмите кои работат за странство

Автентичното толкување на член 14 од Законот за данок на додадена вредност од страна на Собранието на Република Северна Македонија ќе даде силен поттик...

Avon го лансира Attraction Sensation, првиот мирис кој ги буди 5-те сетила

Неодоливиот акорд на кожа е во срцето на Attraction Sensation за НЕА и НЕГО, поврзувајќи ги партнерите со интензивна и стимулирачка моќ која е...

ССК побара 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата“ достави пакет од 78 мерки  во функција на подобрување...

Наскоро во Швајцарија ќе можат да влезат, да работат и да отворат бизниси сите...

Жителите на Романија и на Бугарија од 1 јуни годинава ќе имаат целосна слобода за влез, вработување и отворање бизнис во Швајцарија. Со други...

Уште повеќе се влоши ситуацијата за Huawei поради американската забрана

Ситуацијата за Huawei станува се полоша секој ден, а откако Google одлучи да ја прекине соработката со нив, примија нов голем удар од компанијата...

Како тимот кој работеше на дизајнот на Галакси С10 креираше Галаксија за Сите

Галакси С10 серијата е симбол на деценија Галакси иновации со неверојатни нови карактеристики и наградувана технологија. Но, првата работа која потрошувачите ја забележуваат кога...

Телеком ја претстави Price Hero, првата апликација со проширена реалност во Македонија

Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов...

НАЈПОПУЛАРНИ