19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 29, 2019

Волонтери на ЕВН го расчистија и осветлија дворот на „Куршумли ан“

Вработените во Корисничкиот енерго центар „Васил Главинов“ на ЕВН денеска организираа волонтерска акција во дворот на „Музејот на Република Северна Македонија“ во старата скопска...

Иноплатформа е партнер на иновативните компании во Балканско-Медитеранската област

ИноПлатформа е европски проект под лидерство на Центарот за Управување со знаење од Македонија, поддржан преку Interreg BalkanMed програмата на Европската Унија, која се...

Tip of the week- Блокирање

Ако се прашувате дали е ОК или не, да ги блокирате луѓето на социјалните медиуми, всушност, можете да се запрашате дали е ОК или...

Македонија со свој претставник на Microsoft Office Specialist Champion светскиот натпревар во Њујорк

Во рамки на проектот за унапредување на дигиталната писменост на младите во Р. Северна Македонија денеска по четврт пат во просториите на i-bank store филијалата на Стопанска банка АД – Скопје се одржа финалето...

Попоски: зголемена е понудата на поволни осигурителни продукти

Вкупната понуда на осигурителниот пазар е зголемена, а цените по кои се нудат услугите се прифатливи и поповолни за корисници. Ваква е оценката на...

МЖ Транспорт доби нова електрична локомотива

МЖ Транспорт ад Скопје го обнови возниот парк со нова електрична локомотива од кинеската компанија ЦРРЦ.  За пуштање во сообраќај на локомотивата железничкото претпријатие...

Македонски Телеком предупредува за лажна наградна игра

Македонски Телеком ја информира јавноста дека дел од корисниците добиваат пораки за наградна игра од лажна веб страница или т.н Phishing комуникација, на којашто...

Брисел е првата метропола во светот која го стопира развојот на 5G мрежите поради...

Министерката Селин Френо од владата на Белгија изјави дека Брисел ќе сопре со плановите за развој на 5G мрежата поради опасноста по здравјето на...

Електромобилност Македонија бара оставка од сите пратеници заради Законот за возила

Електромобилност Македонија бара оставка од сите пратеници во Собранието на Република Македонија коишто вчера, на 27 мај 2019, не учествуваа во дискусијата на пленарната седница...

L’Oreal и Alibaba ја направија првата мобилна апликација во светот за акни

Францускиот козметички гигант L'Oreal и кинескиот е-трговец Alibaba г најавија стартот на тестирањето на првата мобилна апликација во светот за акни на кожата, која...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....