23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 31, 2019

Во иднина гориво ќе добиваме од воздухот!

Фосилните горива уште се најпопуларниот избор на енергија за возилата, авионите, бродовите, но и извор на материјали за повеќе производи кои ги користиме во...

Горан Стојановски: уникатното ИТ решение на Elevate Global на фирмите им штеди пари и...

Македонската компанијата Elevate Global, која работи на проекти поврзани со вештачка интелигенција и машинско учење, беше селектирана помеѓу 30-те најиновативни технолошки компании од Југоисточна...

Утре љубителите на олдтајмери ќе уживаат на „Skopje Classic Day”

Утре во Скопје ќе се одржи „Skopje Classic Day”, меѓународен настан на кој љубителите на олдтајмери ќе можат да погледнат 55 автомобили и 30...

Утре започнува да функционира македонската дигитална царина

Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) стартува од ноќеска на полноќ. СОЦДАД е систем кој е во ранг на...

Викторија Панова и Марко Инѓилизов, второ место во Европа по финансиска писменост

Засилувањето на активностите во сферата на финансиската едукација во земјава веќе дава видливи резултати, особено кај помладата популација којашто покажува зголемен интерес за стекнување...

Новата апликација Pokemon Sleep го претвора спиењето во забава

Pokemon Company на конференција во Токио најави нова апликација/игра наречена Pokemon Sleep. Играта ќе можете да ја инсталирате на своите уреди во 2020 година,...

Од утре стапува на сила забраната за плаќање со готовина на стоки и услуги...

Од утре ќе биде забрането плаќање со готовина на стоки и услуги во вредност над 500 евра. Оваа забрана произлегува од новиот Закон за...

Huawei лиценцираше сопствен оперативен систем

Откако пред неколку години почнаа несогласувањата меѓу САД и Кина, особено последните неколку месеци и недели, кога американскиот претседател Доналд Трамп воведе забрани за...

Децата во Македонија совладуват нов начин на размислување преку единствената лиценцирана STEM едукација

Кога ќе се спомене зборот “инжинерство” се добива идеја за натпросечни способности кај човекот за математички и логички операции, но идејата на  сертифицираните програми...

Будва ќе ги казнува туристите кои се однесуваат непримерно со казни до 700 евра

Општината Будва подготвува нови комунални правила за своите сограѓани, но и за сите гости. Секој што ќе јаде и пие на јавна површина ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ