22 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Дневни Архиви: јуни 2, 2019

Apple годинава ќе претстави три нови модели iPhone

Apple годинава веројатно ќе претстави  уште три нови модели iPhone.  Компанијата вообичаено претставува по три телефони секоја есен и се чини дека 2019 година...

Од 15 јуни се враќаат возовите за Солун и Белград

Железници на РСМ-Транспорт од 15 јуни повторно ја воведуваат железничката линија од Скопје до Белград и до Солун Од Железницата информираат дека до Солун се воведува...

Учениците и студентите на Филипините ќе мора да садат по десет дрвја за да...

Сенатот на Филипините донесе нов закон со кој сите студенти се обврзуваат да посадат десет дрвја за да дипломираат. Со оваа програма се планира...

Самоил Самак: во соработка со НАСА направивме роботски систем кој ќе произведува делови во...

   Микросам е една од најиновативните компании во земјава! Речиси три децении оваа прилепска компанија го држи приматот на светски познат производител на машини за...

Чешки Локо Транс ќе гради фабрика во Гази Баба

Чешката компанија „Локо Транс“ од Брно ќе отвори фабрика за шински возила во скопската општина Гази Баба, потврди вчера вицепремеиерот за економски прашања Кочо...

Најавени инвестиции од Обединети Арапски Емирати

Шеикот Нахјан Бин Мубарак Ал Нахјан, министер за култура, млади и социјален развој на Обединетите Арапски Емирати, најавил инвестиции во државава, објави премиерот Зоран...

Две третини од реките во светот се загадени со антибиотици

Едно големо истражување на реките во светот откри дека од сите 711 места кои што биле тестирани најголем дел се опасно загадени со антибиотици. Истражувањето...

НАЈПОПУЛАРНИ