14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: јуни 10, 2019

Секој четврти Хрват сака да работи во Римац Автомобили

Истражувањето во кое во 2018 и 2019 година учествуваа скоро 20.000 испитаници покажува дека десетина години по ред најпосакуван работодавач во Хрватска се DM...

Научниците велат дека одржувањето состаноци надвор може да ви го продолжи животот

Научниците тврдат дека држењето состаноци надвор може да има големи бенефити врз вашето здравје. Истражувачи анализирале што се случува кога луѓето кои работат во...

Хрватската компанија Infobip во трка за наградата Светски претприемач на годината

Во Монако во сабота навечер се доделува престижната награда Светски претриемач на годината. И Хрватска годинава има свој претставник - компанијата Infobip. Infobip е...

НАСА ќе дозволи туристички посети на Меѓународната вселенска станица, но колку ќе чини тоа?

НАСА планира да им дозволи на туристите да ја посетат Меѓународната вселенска станица почнувајќи од 2020 година. Проценетата цена за едно патување ќе биде...

Германија ги претвори старите рудници во езера и плажи

Германија ги претвори старите рудници во езера и плажи. Во источниот регион Лузатија старите отворени рудници правеа пејзажот да изгледа валкан и разурнат. Но,...

Нови цени на горивата

Од ноќеска на полноќ за три денари се намалуваат ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два...

Објавен првиот тендер за изградба на фотоволтаични електрани во Свети Николе и Македонски Брод

Објавен е првиот тендер за изградба на фотоволтаични електрани од еден, два, пет и десет мегавати поделени на 11 парцели државно земјиште на две...

Финска почна да произведува облека направена од обновливо дрво

Студенти на Универзитетот Алто во Финска покажаа дека рециклираното дрво може да биде извор на текстилни влакна. Студентите направија фустан од дрво од бреза...

На 18 јуни Фејсбук ќе ја претстави својата криптовалута

Познато е дека Фејсбук веќе некое време прави тестови со сопствена криптовалут. Желбата на компанијата да влезе во овој релативно нов сегмент од пазарот...

Во Скопје ќе се одржи конференција за донирање на вишокот храна

На 19 јуни ќе се одржи донаторска конференција во организација на мрежата „Сите сити“, на која компаниите ќе бидат информирани за придобивките што би...

НАЈПОПУЛАРНИ