24 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: јуни 11, 2019

Вработените во оваа компанија работат на виртуелен остров

Се повеќе луѓе работат од дома или од некое друго место, а не во физичка канцеларија. Едно истражување објавено минатиот месец покажа дека околу...

Mozilla воведува претплата за Firefox

Во Mozillа размислуваат за начини на кои дополнително можт са ги зголемат приходите, а еден од нив е премиум верзијата на Firefox со некои...

Самсунг го претстави најновиот “CRG5“ 240 херцен “G-Sync“ компатибилен заоблен монитор за “гејмери“

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) го претстави својот нов 27-инчен монитор за љубителите на игри – моделот “CRG5“(C27RG5). Овој монитор е најновото...

Камп приколка која се издолжува трипати повеќе од оригиналната големина

Луѓето коишто сакаат да кампуваат денес можат да прават многу работи како да носат секаква опрема со себе и да бидат исклучени од реалниот...

Промоција на врвни македонски вина во САД

Здружението „Вина од Македонија“, во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, продолжува со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела беа одржани...

Хонгконг ќе смести 1 милион луѓе на вештачки острови

Година по година цените на недвижностите во Хонгконг растат, па поради тоа жителите на овој град сега живеаат во мали простори, како и во...

Распишан тендерот за трите нови патарини, државата се задолжува 15,3 милиони евра

Државата се задолжува 15,3 милиони евра за поставување на трите нови патартини. Распишан е тендерот за изградба на двете патарини кои треба да се...

Прва меѓународна донаторска конференција за Шар Планина

Првата меѓународна донаторска конференција за Шар Планина „Одржливо прекугранично финансирање на проекти за Шар Планина како иден национален парк“ ќе се одржи на 12 јуни...

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс

НАСА за следното лето планира нова мисија на Марс. Полетувањето се чекува во текот на јули, додека слетувањето на Марс во кратерот Езеро се...

Заврши вториот циклус од едукативната програма „Интернетот не е само игра… Кликај безбедно“

Со завршувањето на училишната 2018/2019 година, Вип ја заокружи втората фаза од едукативната програма „Интернетот не е само игра... Кликај безбедно“, која годинава опфати...

НАЈПОПУЛАРНИ