20 C
Skopje
недела, јули 12, 2020

Дневни Архиви: јуни 13, 2019

Старото стакло ќе се користи за правење нов, подобар бетон

Иако стаклото се смета за еколошко бидејќи може да се рециклира, факт е дека не се рециклира голема количина стакло. Тоа особено важи за...

Ефекти од прогресивниот данок – Подобар буџетски прилив или многу врева за ништо?

Со тркалезната маса „Прогресивен данок на доход - Многу врева за ништо“ беше презентирана студијата на Институтот за економски истражувања и политики„ Finance think” во...

Канада ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба до 2021 година

Канада е последната земја која го следи примерот на Европската унија за забрана на пластиката за еднократна употреба и исто така си зададе амбициозна...

Научници претворија крвна група А во универзална

Истражувачи од Универзитетот Британска Колумбија во Канада открија начин да претворат крв од групата А во универзално прифатлива форма или нулта. Со тоа количината...

Новиот оперативен систем на Huawei ќе биде 60% побрз од Android

Поради битката на Huawei со САД, како што пишуваат кинеските медиуми, сега овој технолошки гигант соработува со локални провајдери на изработката на нивниот нов...

Нови медали и признанија за вината на „Тиквеш“ на регионално и светско ниво

Врвното црвено вино „Cabernet & Merlot Oak Edition 2017” на винарската визба „Тиквеш“ ja доби специјалната награда „Најдобро на натпреварот“ (Best of Show) на...

Секоја недела јадеме по едно пенкало?!

Ако мислевте дека пластиката е проблем кој не ве засега вас и се однесува само на морската флора и фауна, се лажете. Последното истражување...

Арсовска во Кина: Договор за зголемување на извозот и намалување на трговскиот дефицит

Претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовка е во официјална посета на НР Кина, како дел од иницијативата на НР...

Денеска ќе биде претставен македонскиот иновативен уред за мерење на аерозагадувањето – „Bluecloud“

Центарот за трансфер на технологии и иновации „Инофеит“ и компанијата „Информ“ денеска ќе го претстават мобилниот инструмент за мерење параметри на аерозагадувањето (Pm₁₀, Pm₂.₅,...

Кибер-просторот и влијанието врз националната безбедност

Говорот на омраза, лажните вести, екстремистичката пропаганда, освен што се закана за безбедноста и интегритетот на граѓаните, тие се и закана по националната безбедност...

НАЈПОПУЛАРНИ