-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 14, 2019

Ова е првото воздушно перниче во светот кое спречува директен страничен удар

Производителот на автомобилски делови ex претстави  надворешно воздушно перниче кое стои од страната на автомобилот на долниот дел од вратите. Системот користи камери, радари...

Оваа индиска депонија наскоро ќе биде повисока од Таџ Махал

Овој џиновски куп ѓубре во Индија наскоро ќе стане повисок од џамијата Таџ Махал. Планината од ѓубре нарече Газипур зафаќа површина од 40 фудбалски...

Amazon е највреден бренд во светот за 2019 година

Amazon ја доби титулата највреден бренд во светот. Во изминатите пет години компанијата основана од најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, ја зголеми својата...

Ројтерс: Алибаба излегува од Хонгконгшка берза?

Компанијата Alibaba со излезот на берза би можела да добие дури 20 милијарди долари, изјавиле неименувани извори минатиот месец, што е сепак помалку...

Научници создадоа звук кој е толку силен што ја прави водата да врие

Научници успеаја  да создадат подводен звук кој е толку силен што речиси веднаш предизвикува вриење на водата и испарување. Секој што е принуден да...

“Smart Pill Box” производот на средношколци од Кочани патува на натпреварот на Џуниор Ачивмент...

Младите средношколци од Средното Училиште Ѓошо Викентиев од Кочани кои беа победници на националниот натпревар на Џуниор Ачивмент Македонија кој се одржа на 10...

Како Костарика го дуплираше бројот на прашуми?

Еве како Костарика речиси ја дуплираше површината од земјата покриена со прашуми  за период од една генерација. Во 50-тите години на минатиот век земјата...

Дана Гавиш: Израел е пример како од наука се прават пари!

Интервју со Дана Гавиш Фридман, директор на BGM Technologies, компанија во целосна сопственост на универзитетот. Таа е и потпретседателка на Одделот за претприемништво на...

Huawei развива технологија за автономни автомобили

Доналд Трамп и американската забрана нема да го спречат Huawei да се шири на нови пазари. Иако е јасно дека мора да ги намалат...

Од Скопје до Холивуд: FX3X отвора школа за визуелни ефекти

Визуелни ефекти, aнимација, постпродукција. Ова се едни од највозбудливите и најбарани професии во последниве години, а кај нас за најдокажани во сферата важат FX3X. Како што...

НАЈПОПУЛАРНИ