6 C
Skopje
понеделник, април 6, 2020

Дневни Архиви: јуни 25, 2019

За 20 години отсега во Северниот Леден Океан нема да има повеќе мраз

Новообјавена студија покажа дека Северниот Леден Океан во наредните 20 години ќе доживее да нема воопшто мраз во текот на летото. Топењето на мразот...

Се спремате за на одмор? Еве кои гаџети можат да ви го разубават летувањето

Летото замо што започна, а сепак сите веќе нетрпеливо го очекуваме моментот кога ќе можеме да ги спакуваме куферите и да го пуштиме мозокот...

Грчки иноватор направи картон од семиња кои потоа можете да ги посадите

Како што светот се тетерави на работи на задушување со пластични предмети за еднократна употреба, некои дизајнери изнаоѓаат генијални начини за намалување на отпадот...

Најбогатиот човек во светот сака да гради вселенски градови

Шефот на Amazon и воедно најбогатиот човек во светот, Џеф Безос неодамна го претстави лендерот Blue Moon, кој мпже да се користи повеќе пати и...

Започнува натпреварот Huawei InFocus Awards за мобилна фотографија и видео

Huawei го објави својот регионален натпревар за мобилна фотографија и видео, Huawei InFocus Awards 2019. Натпреварот им овозможува на талентираните фотографи од Централна, Источна...

Читај каде и да одиш – Летен фестивал на книгата во ТРИ

Издавачкиот центар ТРИ започнува уште едно издание на Летниот фестивал на книгата што секое лето го одржува во своите книжарници. „Читај... каде и да...

Новиот Епл ТВ плус ќе биде сериозен конкурент на Нетфликс

Новиот стриминг сервис Епл ТВ плус ќе биде пуштен во употреба за само неколку месеци, а како стојат работите, тоа може сериозно да го разниша...

Самсунг го редефинира кинематографското искуство ширум светот со новиот Оникс Синема ЛЕД Екран

“DCI“ сертифицираниот кинематографски екран на Самсунг досега е инсталиран на 39 локации во светот, од кои 7 во Европа, додека уште 14 локации се...

Рециклирање во земјата на чудата – што може да се рециклира во Македонија, а што...

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест, анализа на Бранко Прља за Рес...

Wizzair ќе лета и вo зимскиот период од Скопје до Барселона и од Охрид...

Авиокомпанијата „Виз ер“ реши да ги надгради линиите од Скопје и од Охрид до три европски дестинации, од сезонски во целогодишни. Така, од Скопје...

НАЈПОПУЛАРНИ