7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: јуни 27, 2019

Tip of the Week – Недоразбирања

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Патувате сами? Самсунг со седум совети за “соло“ патување ова лето

Кога се работи за патување, милениумците од женски пол ги менуваат правилата и се одлучуваат да патуваат сами ова лето, со повеќе од 4,6...

Овие патики направени од мерино волна ќе го отстранат секој мирис од нозете дури...

Удобноста на мерино волната е позната одамна. Мерино волната ја впива влагата и ја регулира температурата на телото, мека е и лесна, не чеша,...

Овој сплав ја претвора енергијата од брановите во струја

Овој пловечки сплав ја претвора енергија од брановите кои го движат и удираат во него во струја. Сплавот го носи името АRRECIFE, a има...

Научници го открија најголемиот базен со слатка вода во светот под Атлантскиот Океан

Научници открија џиновски базен со слатка вода во близина на североисточниот брег на САД. Голема е веројатноста овој базен да е најголемиот таков во...

Пет правила за користење на клима-уредите кои мора да се почитуваат

За полесно да ги поднесеме високите температури многумина купуваат клима-уреди. Целта на вградувањетo на клима-уредите е во просториите да се обезбедат пријатни усллови за...

Водата „Пелистерка“ почна да се продава на кинескиот пазар

Водата на „Пелистерка“ почна да се продава во специјализираната продавница за кафе „Старбакс“ во Шангај, Кина, информираа од „Пелистерка“.  Карактеристиките на водата ги исполниле строгите кинески критериуми...

Corona развива лименки кои се навртуваат една на друга како шрафови

Corona откри нов начин како да се бори против пластичниот отпад во форма на обвивки за пакување на лименки, така што ќе ги навртува една...

Почна аплицирањето за субвенциите за електричните тротинети и велосипеди во Скопје

Градот Скопје распиша два јавни повици, за субвенционирање на граѓаните од Скопје за купување електрични тротинети и велосипеди во 2019 година! Јавниот повик за субвенционирање...

Во тек е пријавување за хакатон за креирање игри за деца од 3 до...

Инспирирани од креирањето на новата национална веб-платформа за образование, СмартАп – Лабораторијата за социјални иновации ги поканува да се пријават сите креативни гејмери, девелопери,...

НАЈПОПУЛАРНИ