23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: јуни 29, 2019

Општина Карпош ќе ја ограничи употребата на мобилни телефони во училиштата

Општина Карпош ќе биде првата локална самоуправа во која ќе започне да се спроведува проектот за ограничена употреба на мобилните телефони и другите електронски...

ВИДЕО: Туш за во двор кој нема да го забележите додека не згазнете на...

Оваа дрвена преносна платформа, всушност, е надворешен туш кој можете да го поставите во двор. Тушот MC Shower можете да го поставите во градина,...

Од понеделник драстично паѓаат цените за роаминг во регионот

Граѓаните кои од понеделник ќе патуваат во Албанија, БиХ, Косово, Србија или Црна Гора ќе плаќаат драстично пониски цени на телефонските разговори во роаминг. Агенцијата...

Најдобрите дипломирани инженери добија „Инженерски прстен“

11-те најдобри дипломирани инженери добија „Инженерски прстен“ на свечена церемонија во Музеј на современа уметност. Признанието го доделуваат Инженерската институција на Македонија и Комората...

Ericsson направи технологија која ги спречува кражбите на паметни телефони

Сите познаваме најмалку еден човек кому му исчезнал телефонот без трага. Но, ако биде успешен патентот на шведскиот производител на телекомуникациска опрема Ericsson, во...

Замрзнати примероци од сперматозоиди може да преживеат вселенски патувања

Шпански научници открија дека замрзнати примероци од сперматозоиди можат и понатаму да се употребуваат по изложување на симулиран вселенски лет. Малото прелиминарно истражување кое...

Кинески Oppo претстави селфи камера која е вградена под екранот од телефонот

Кинеската компанија Oppo го претстави своето ново технолошко решение, а тоа е селфи камера вградена под екранот на телефонот. Во изминатите неколку години се...

Данците јадат најскапа храна во Европа

Цената на храната и на безалкохолните пијалаци во Данска лани беа 130 отсто над европскиот просек, покажуваат податоците на Евростат, одделот за статистика на...

Гази Баба додела средства за проектни идеи на студенти – иноватори

Општина Гази Баба додели вкупно 400.000 денари на два тима од факултети на територија на општината, кои своите идеи треба да ги реализираат во...

НАСА ќе бара живот на Титан, најголемата месечина на планетата Сатурн

НАСА ја најави својата нова мисија за истражување на Сончевиот систем во потрага за траги кои би можеле да го објаснат потеклото на човештвото....

НАЈПОПУЛАРНИ