18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 1, 2019

Кабини за туристи кои висат од дрва како шишарки

Се обложуваме дека никогаш во животот не сте виделе толку магични куќи на дрво како овие. Имаат форма на џиновски шишарки до кои пристапувате...

Во Велес денеска е отворен X Фактор Акцелератор

Единаесет апликанти се дел од предакцелераторската програма што ја започна Х фактор акцелераторот отворен денеска во Велес   Како дел од програмата на Фондот за иновации...

Почнува со работа универзалниот снабдувач на електрична енергија ЕВН Хомe

Од денес и официјално стартува со работа универзалниот снабдувач на електрична енергија ЕВН Хоме. Новооформената компанија ќе ги снабдува со електрична енергија корисниците кои...

Нови цени на горивата од полноќ

Во следните недела дена почнувајќи од ноќеска на полноќ ќе точите горива по цени кои бележат раст од 1,50 односно 1 денар. Според денешната одлука...

Денес стартува авио-линијата Штутгард – Охрид и обратно

Германската нискобуџетна авиокомпанија „Еуровингс“ од денеска почнува да реализира летови на релацијата Штутгард – Охрид и обратно. Патниците на првиот лет од Штутгард треба да...

Ангелка Пеева Лауренчиќ доби признание за „Истакнат ротаријанец на годината“

На почетокот на ротаријанската година, која започнува на први јули, Сојузот на Ротари клубови на РСМ избра ново раководство. На местото на досегашниот координатор,...

Витаминка ги применува највисоките производни стандарди за безбедност на храна

Најголемата прехранбена индустрија во земјава, Витаминка ги применува најновите стандарди за безбедност на храна. Стандардизацијата на производството и имплементирањето на принципите, позитивно се одразуваат...

Ова холандско селце нема ниту една улица

Во ова село во Холандија никогаш нема да слушнете брчење на автомобил. Се прашувате зошто? Затоа што во селото нема ниедна улица по која...

Од денес може да започнете да ги скенирате фискалните сметки за поврат на ДДВ

Денес, од 1 јули, започнува нова владина мерка за намалување на сивата економија со поврат на средства од ДДВ остварени преку секојдневниот промет на...

Студенти од ФИНКИ изработија апликација за полесно учење на децата со Даунов синдром

Ива, Давор и Марија од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство во Скопје за дипломска задача решиле да направат апликација која ќе им...

НАЈПОПУЛАРНИ