18.3 C
Skopje
среда, февруари 26, 2020

Дневни Архиви: јули 5, 2019

Oд сабота нов Визер лет од Скопје до Дортмунд

Нискобуџетниот авиопревозник „Визер“ од 6-ти месецов (сабота) воведува нова линија Охрид-Дортмунд. На новата релација „Визер“ ќе лета двапати неделно, секој вторник и сабота. Таа е...

Свето Јаневски се повлекува од инвестицијата во српската пиварница БИП

„М6 Еден Срб“ одлучи да се прекине договорот за БИП со Агенцијата за стечај. Со тоа, БИП престанува да работи. „Верувавме во можностите за развој...

Ако посадиме еден трилион дрвја и направиме нова шума со големина на САД, ќе...

Идејата да се садат дрвја игра клучна улога во борбата против климатските промени и секако дека не е новина. Но, и покрај тоа што...

Првата 3Д испечатена вештачка рака во Србија ќе ја добие мало девојче

Четиригодишно девојче од Врање ќе ја добие првата вештачка рака во Србија испечатена со 3Д принтер. Вештачката рака, односно протеза за подлактица, е изработена...

Деловната заедница со намалена доверба во судството

Комората на медијатори пристапи во Сојузот на стопански комори (ССК) со што таа  е официјално  34. комора vo ССК. Комората на медијатори работи на...

Охрид има рок до февруари да се справи со дивоградбите, или ќе стане загрозено...

Засега Охрид нема да биде прогласен за загрозено подрачје, но УНЕСКО им даде рок на македонските власти до февруари следната година да ги спроведат...

Лондон ги претвора своите двокатни автобуси во засолништа за бездомници

Флота од четири двокатни автобуси кои веќе не се користат во Лондон социјалното претпријатие Buses4Homeless ќе ги претвори во засолниште за бездомници. Таму тие...

Колку следбеници мора да имате на социјалните мрежи за да станете инфлуенсери и славни...

Кои се критериумите кои треба да ги исполните за да станете инфлуенсери на социјалните мрежи? Вистински критериуми не постојат, но јасно е дека тие...

Од 1 септември субвенционирано обновување на фасади во Кисела Вода

Од први септември започнува аплицирањето на жителите на Општина Кисела Вода кои се заинтересирани да бидат дел од проектот на општината и Здружението за...

До 2033 година повеќе ќе се продава преку интернет отколку во продавници

До 2033 година уделот на интернет трговијата во вкупната малопродажба ќе биде повеќе од 50 отсто, предвидоа лидерите на светските малопродажни компании на самитот...

НАЈПОПУЛАРНИ