18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 7, 2019

Костарика го има најамбициозниот проект за бoрба против климатските промени

  Костарика има навистина амбициозни планови за борба против климатските промени. Земјата сака да ја трансформира целата економија и да ја намали емисијата на јаглерод...

ВИДЕО: Ова е Byron Bay, првиот соларен воз во светот

Ова е возот Byron Bay Train, првиот соларен воз во светот. Станува збор за 70-годишен стар воз кој бил произведен во 1949 година, веднаш...

Фокус групи за развој на стратешката програма – „Фонд за млади умови“ на ФИТР

Во организација на Фонд за иновации и технолошки развој, на 8 и 9 јули во „Јавна соба“ во Скопје, ученици, родители, наставници и професори,...

Ново истражување покажа дека луѓето не бараат повисока плата на разговорите за вработување

Помалку од половина од кандидатите за работа преговараат за платата на интервјуата за работа, иако износот за кој се одлучуваат да го понудат компаниите...

Baidu и Huawei склучија партнерство на полето вештачка интелигенција

Технолошките гиганти Baidu и Huawei најавија партнерство кое ќе ги обединува најновите напредни можности за учење на Baidu со новата генерација технологија за чипови...

Лилјана Дојчиновски, менаџер во „Нестле“ технолошкиот центар во Калифорнија: Безбедноста на храната во светот е...

За контролата на храната и за безбедноста на храната на глобално ниво разговаравме со д-р Лилјана Дојчиновски, менаџер во глобалниот „Нестле“ технолошки центар лоциран во...

Ова е првиот велосипед во светот кој нема педали за вртење

Nubike  е велосипед без синџири и без педали за вртење. Дизајнерот на овој генијален изум е Роџер Паркер. Идејата му дошла кога видел како...

НАЈПОПУЛАРНИ