18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 11, 2019

ВИДЕО: На Антартикот е откриено езеро од лава

Научници од колеџ во Лондон и Британската антарктичка асоцијација со помош на сателит откриле „езеро од лава“ на Саундер – остров што се наоѓа...

Јапонската сонда Hayabusa-2 слета на астероид

Јапонската вселенска агенција соопшти дека податоците испратени од вселенската сонда Hayabusa-2 покажуваат дека таа успешно слетала на далечен астероид и извела историска мисија на...

Промени во Airbnb за подобра заштита на потрошувачите

Европската Комисија најави дека онлајн платформата за сместување Airbnb по неколку месеци преговори со европските власти, ќе воведе промени во својата понуда со што...

Tip of the week- Пред одмор

Бидејќи започна периодот на одмори, убаво е да се знаат некои основни правила за подготовка пред одмор, како ваша, така и на вашите колеги...

Отворена нова фабрика во Визбегово за композитни производи за армијата и полицијата

Нова современа фабрика за производство на композитни производи наменети за армијата и полицијата во делот на балистичката заштита и безбедност – АТС Груп е...

Зелени градови за подобра клима

Зелените градови се градови кои ги насочуваат човековите секојдневни активности кон минимизирање на климатските промени. Овие градови се обидуваат да живеат на одржлив начин,...

Сојузот на стопански комори на Македонија и Македонска Берзa потпишаа соработка за Funderbeam

За прв пат глобалната краудфандинг платформа Funderbeam станува достапна на македонскиот пазар, што значи можност  за  пристап до финансии за компаниите, како и можност...

Дебата за придобивките од јавно-приватно партнерство

 „Јавно-приватно партнерство како економски модел за инвестирање“ е тема на дебата што денеска ќе се одржи во Скопје за запознавање за можностите и придобивките што...

НАЈПОПУЛАРНИ