22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: јули 28, 2019

Виена има најдобра стратегија за развој во паметен град

Се повеќе мали градови се стремат да станат паметни, а најголема просечна оценка за тоа имаат азиските градови. После нив следуваат градовите во Северна...

Исланд ќе постави споменик за првиот „мртов“ глечер како последица на климатските промени

Научници и локални жители на Исланд идниот месец ќе постават споменик во спомен на првиот глечер од вкупно 400 колку што има во земјата...

Ракетата на Илон Маск која треба да го однесе до Месечината успешно лебдеше

Ракетата Starhopper на Илон Маск, која наликува на експрес лонец во комбинација со водена кула, успеа да полета. Поточно, лебдеше неколку метри над површината...

Vodafone пушти 5G роаминг во 55 градови во Европа

Vodafone објави дека нивната 5G роаминг услуга сега е достапна во 55 градови во Европа. Почнувајќи од вчера Vodafone 5G роаминг моѓе да се...

Саудиски принц планира да создаде вештачки град со суперлуѓе со модифицирани гени

Почнувајќи од 2017 година саудискиот принц Мохамед бин Салман работи со тимови консултанти за реализацијата на неговата визија за град вреден 500 милијарди долари...

Дејан Спасовиќ: Во едукативниот центар Ракатрак се учат старите заборавени вештини, од месење леб...

Дејан Спасовиќ и неговото семејство пред девет години одлучиле градскиот живот да го заменат со мирот на селото. Купиле напуштена куќа во која живеат...

Sony претстави мини клима-уред кој можете да го носите во џеб

Температурите на глобално ниво растат со алармантно темпо, па станува се потешко да се спасиме од постојаното потење во текот на летото. Сега технолошкиот...

НАЈПОПУЛАРНИ