7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 5, 2019

Илон Маск ќе кoпа подземни тунели за утрабрз транспорт и во Кина

Треба уште многу да се работи додека компанијата The Boring Company на Илон Маск ги направи првите тунели за ултрабрз подземен транспорт во САД,...

Galaxy Watch Active2: Дизајниран за балансирање на велнес-можностите со подобрено вмрежување

Најновиот паметен часовник ја зголемува можноста за персонализирање на добросостојбата на повисоко ниво, овозможувајќи поголема флексибилност од било кога досега со помош на LTE...

Хрватскиот џин е прогласен за најдобар во светот

Хрватскиот џин на пилотите Хрвоја Бушиќ и Томислав Анадолец освои златен медал на Светскиот натрпевар за вина и дестилати (IWSC) во Лондон. Судиите на годинашниот...

Кои се новите цени на горивата?

И оваа недела „еуросуперот“ од 95 октани ќе се продава по цена од 69,50 денари за литар, а „еуросуперот“ од 98 октани по цена...

Facebook го додава своето име на апликациите Instagram и WhatsApp

Facebook навистина сака да се знае дека тој е сопственик на апликациите Instagram и WhatsApp, поради што наскоро на нивните имиња компанијата ќе го...

„Бучен Козјак“ доби диплома за партнерство со компанијата „Цхр.Хансен“

Млекарницата „Бучен Козјак“ се здоби со диплома за партнерство со компанија со најодржив развој во светот, „Цхр.Хансен“. Во образложението стои дека дипломата е за „активен...

Роботот Tengai е првиот во светот кој непристрасно интервјуира кандидати за работа

Tengai е шведски робот дизајниран да спроведува непристрасни интервјуа за работа. Роботот и помага на општината Упландс-Бро во регионот на Стокхолм да ја оствари...

Нов пристап во туризмот преку развој на алтернативни туристички атракции

На обуките за јакнење на вештините за комуникација, промоција и продажба и лидерство и градење локални брендови во нудењето туристички услуги, а спроведени од...

ВИДЕО: Френки Запата направи историски лет над Ламанш со „Флајборд“

Француски иноватор е првиот човек кој го прелета каналот Ламанш со „Флајборд“. Четириесетгодишниот Френки Запата утрово полета во 8:15 часот од Санжат, во близина на Кале, и...

По 3000 евра субвенција за граѓаните кои ќе купат возила со еколошки стандард

По 3000 евра субвенција ќе биде доделена на заинтересираните граѓани кои би купиле ново или старо возило кое ги исполнува еколошките стандард Во своето интервју...

НАЈПОПУЛАРНИ