8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 6, 2019

Страшно видео од реката која се создала од стопените глечери на Гренланд

Постојано слушаме и читаме дека се топеле глечерите поради климатските прoмени и дека ситуацијата станува многу посериозна. Но, не можеме да сфатиме колку навистина...

Милијардерот Ричард Бренсон бара нови работници на Балканот – планира ширење на бизнисот во...

Компанијата Virgin Pulse Bosnia, која е во сопственост на британскиот милијардер Ричард Бренсон, ги шири своите капацитети. Компанијата објави дека ќе го дуплира својот...

Овие градови имаат најголем сообраќаен метеж во светот

Компанијата TomTom го објави својот најнов индекс Traffic Index, кој го мери нивото на сообраќајниот метеж во 403 градови во 56 земји во светот....

Марија Димовска: Креираме дигитална платформа за да го зајакнеме македонскиот стартап екосистем!

Во разговор со Марија Димовска, проект менаџер на Стартап Македонија, дознаваме повеќе за првата дигитална платформа креирана за македонскиот стартап екосистем   Разговараше: Верица Јорданова Kажете ни повеќе...

„Палома“ сe враќа на продажба на тоалетна хартија без амбалажа

Во Европа, а со тоа и во Словенија сè поприсутен е трендот на купување производи во еколошки прифатлива амбалажа или воопшто без амбалажа, односно...

Од Франција, преку Бразил и САД, луѓе од цел свет уживаат во гласот на...

По само петнаесеттина дена откако стартуваше, сајтот „Гласот на Охридското езеро“ (http://glasotnaezeroto.mk/) забележа над пола милион посети! Над 200.000 различни посетители од земјава, но...

Водечките американски технолошки компании изгубија 162 милијарди долари при вчерашното тргување на Волстрит

Водечките американски технолошки компании изгубија 162 милијарди долари при вчерашното тргување на Волстрит, при што најголема загуба забележа „Епл”. Тоа е најдраматичен пад на американските...

Huawei до крајот на годинава ќе го лансира првиот телефон со сопствениот оперативен систем...

Откако Huawei се најде на црната листа на САД и се соочи со проблеми со американските доставувачи на хардвер и софтвер, почнаа да кружат...

Овие работни места најбрзо исчезнуваат

Бидејќи глобализацијата и автоматизацијата и понатаму влијаат на работниците, работните места во многу сектори исчезнуваат. Според Business Insider, промената не се случува само во...

Македонците имаат најниски плати на Балканот

Македонците имаат најниски плати на Балканот. Анализите на српските портали покажуваат дека со просек од речиси 414 евра месечно, граѓаните на Македонија се со...

НАЈПОПУЛАРНИ