8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 7, 2019

ВИДЕО: Американската морнарица го тестира најмоќниот дрон досега

Компанијата за производство на беспилотни летала MartinUAV го испорача својот радикален дрон на американската морнарица, која веќе почна да го тестира V-Bat на Атлантскиот...

„Лидл“ отвора нов логистички центар во Словенија

Деловно-логистичкиот центар на „Лидл“ во Арја, Словенија, вреден 70 милиони евра, ќе стане оперативен кон крајот на оваа есен. Изградбата почната во јуни минатата година...

ZTE го претстави првиот 5G смартфон за кинескиот пазар

ZTE стана првиот производител на смартфони во Кина кој претстави 5G телефон. Станува збор за телефонот Axon 10 Pro 5G, кој беше најавен уште...

ЕБОР одобри уште четири милиони евра за енергетска ефикасност за домаќинствата

Нови четири милиони евра се достапни од ЕБОР наменети за инвестиции во зелена енергија. Средствата ќе се пласираат преку Охридска банка АД Скопје, а...

Ана Марија Атанасовска освои второ место на светскиот MOS натпревар во дигитална писменост

Денес во i-bank store филијалата на Стопанска Банка беше претставена младата Ана Марија Атанасовска, ученичка од СУГС “Раде Јовчевски Корчагин” која го освои второто...

Bzigo е уред кој ги лови комарците во вашата соба

Една од работите со кои се бориме секое лето, покрај жештината, се досадните комарци. Израелскиот стартап Bzigo наскоро на пазарот ќе го лансира истоимениот...

Воздухот во Кина е толку загаден што сончевата светлина не може да дојде до...

Како најголем консумент на соларна енергија во светот, индустријата за енергија во Кина се обидува да се префрли ос употребата на јаглен на поодржлива...

НАЈПОПУЛАРНИ