-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020

Дневни Архиви: август 17, 2019

Јапонци направија роботски опаш кој им помага на луѓето со проблеми со грбот

Сите знаеме дека Јапонија е необична земја со многу луди изуми и гаџети, а еден од најновите бизарни производи од Земјата на изгрејсонцето е...

Koj e најдобриот паметен телефон во светот?

Huawei ја прими наградата за најдобар паметен телефон во светот од EISA (Expert Imaging and Sound Association), групација која опфаќа 55 најценети списанија за...

Корејското зачинето јадење „кимчи“ може да спречи ќелавост

Познато е дека може да помогне за одржување на здравјето на дигестивниот тракт, но сега научниците открија дека корејското јадење „кимчи“ може да се...

Huawei ќе добие дозвола да соработува со американските компании уште 90 дена

Привремената лиценца за Huawei ќе се продолжи за 90 дена, пишува Reuters, но треба да почекаат уште два дена за официјална потврда. Се очекува...

Биопластика од манго и морски алги

Во потрага по одржливи алтернативи за пластиката 23-годишен стажант на Институтот за биолошка хемија на Academia Sinica во Тајван пронашол нов биоразградлив материјал. Денксибел...

Виена станува се попаметен град – воведува паметни очила за туристите

Виена веќе подготвува воведување на технологија која со помош на паметни очила ќе овозможи брзо добивање на информации и податоци за различни објекти во...

Наместо флексибилни телефони, LG подготвува телефони со два екрани

LG уште не сака да ја тестира технологијата за флексибилние екрани на телефони на своите официјални модели, па се одлучија за поедноставно и прилично...

Alibaba на врвот на листата Топ 100 кинески интернет компании

Кинескиот гигант за е-трговија, Alibaba Group Holding Ltd, се најде на првото место на листата 100 најдобри кинески интернет компании, а вкупното трошење на...

„Марвик“ е нов македонски сладолед со парчиња и сируп од домашно овошје

„Марвик“ сладоледите и десертите веќе три години ги разладуваат и засладуваат македонските потрошувачи. Oвој нов, растечки бренд на македонскиот пазар е дело на семејството...

„Марвик“ е нов македонски сладолед со парчиња и сируп од домашно овошје

„Марвик“ сладоледите и десертите веќе три години ги разладуваат и засладуваат македонските потрошувачи. Oвој нов, растечки бренд на македонскиот пазар е дело на семејството...

НАЈПОПУЛАРНИ