-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: август 18, 2019

Пчелите се прогласени за најважни живи суштества на Земјата

Институтот Earthwatch на последниот состанок на Кралското географско здружение во Лондон ги прогласи пчелите за најважни живи суштества на планетата земја. Сепак, според експертите...

Фотографијата од Грeнланд победи на годишниот конкурс за „National Geographic“

Илјадници неверојатни фотографии од целиот свет кои ја претставуваат природата, градовите и луѓето пристигнаа на конкурсот за најдобра фотографија од патување на „National Geographic“...

Уреди што трошат струја дури и кога се исклучени

Високите сметки за електрична енергија, освен што предизвикуваат главоболка, тие зафаќаат огромен дел и од семејниот буџет. Па, затоа е важно да се внимава...

Научници создадоа роботски шорцеви кои ќе ни помагаат во одењето и трчањето

Тим од истражувачи неодамна разви роботски егзоскелет кој го олеснува одењето и трчањето на подолги растојанија. Тој ќе може на просечните луѓе да им...

„Отворен ден“ на УКИМ со концерт на студентите од ФМУ, дефиле и фолклорен настап

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 22 aвгуст организира „Отворен ден“ за сите студенти. На настанот ќе бидат презентирани студиските програми на факултетите, ќе...

Facebook отвора пет кафулиња каде што ќе нуди проверка на приватноста на корисниците

Facebook планира да отвори кафулиња во Лондон и во Обединетото Кралство со цел да ја промовира приватноста на корисниците на нивните услуги. Секој што...

НАЈПОПУЛАРНИ