-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: август 23, 2019

Париз и Лондон протестираат против бразилскиот претседател поради катастрофалните пожари

Стотици активисти за заштита на животната средуина протестираа денеска на улиците на Лондон и на Париз , поради огромните пожари во Амазон и неакивноста...

Фејсбук апликацијата наскоро ќе добие “Dark mode”

Најголемата социјална мрежа на светот развива темен мод за својата апликација наменета за оперативниот систем Андроид. Блогерката Џејн Манчун Вонг во кодот на апликацијата на...

Huawei го лансираше најбрзиот чип во светот базиран на вештачка интелигенција

Кинеската телекомуникациска компанија Huawei денес ги објави комерцијалните предности на својот најнов чип базиран на вештачка интелигенција, со кој им конкурира на водечките американски...

„Агросенс“, македонска иновација која креира агрометеоролошка станица за земјоделците и ги советува во релно...

Поголемо производство и поквалитетен род на нивите, како и помали трошоци за заштита и одржување со што ќе се обезбеди поголема конкурентност на производите...

Претставете го својот стартап пред 70.000 луѓе

Автор: Хелена Фукер, helena.fuker@marketing365.mk   Ако случајно Ве мачи предизвик да најдете инвеститор, на Web Summit бројките се на Ваша страна! Младите компании поминуваат низ различни фази, од...

Робот печати евтини и енергетски ефикасни куќи за рекордно време

Компанијара Bouygues Entreprises France Europe во партнерство со Универзитетот на Нант произведува 3Д печатени куќи со помош на роботска рака. Овие куќи не само што...

Топ листа на најпосакувани работни места во САД

На платформата на Glassdoor каде што вработените можат анонимно да го споделуваат своето искуство во компаниите, беше објавена листа на најдобри работни места во...

Заврши првата фаза од дигитализацијата на царинското работење

Царинската управа известува дека почнувајќи од петок, 23.08.2019 година, новиот Систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) се става во функција...

ОКТА и УКИМ потпишаа меморандум за стипендирање студенти

OКТА трета година по ред ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии на десет студенти од УКИМ. Стипендирањето ќе се спроведе согласно Меморандумот за...

Оваа земја испушта најмалку јаглерод диоксид, а е најпогодена од климатските промени

Оваа земја го загадува воздухот со најмалку јаглерод диоксид во споредба со остатокот од светот, а сепак е најсилно погодена од климатските промени што...

НАЈПОПУЛАРНИ